Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բախման հետևանքով կարող է փոխվել Կովկասում տիրող իրավիճակը, ու Ադրբեջանը ստիպված կլինի փոխել ուկրաինական հակամարտության վերաբերյալ իր դիրքորոշումը։ Այս մասին հայտարարել է Պետդումայի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ալեքսեյ Չեպան։ «Lenta.ru»-ի հետ զրույցում նա նաև ընդգծել է, որ Բաքուն զենք չի մատակարարի Կիևին։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը արդյունավետ էր անվանել իր ուկրաինացի գործընկեր Անդրեյ Սիբիգայի հետ բանակցությունները։ Նրա խոսքով՝ Բաքվին և Կիևին «միավորում է բարեկամության և փոխշահավետ համագործակցության սկզբունքների վրա հիմնված ռազմավարական գործընկերությունը»։
«Կարծում եմ՝ Ադրբեջանը զենքի մատակարար չի դառնա [Ուկրաինայի համար]։ Ինձ թվում է, որ մոտ ապագայում Կովկասում իրավիճակը փոքր-ինչ կփոխվի։ Դա առաջին հերթին կապված է իրանա-ամերիկյան հակամարտության իրադարձությունների հետ։ Եվ Ադրբեջանը, կարծում եմ, կփոխի իր դիրքորոշումը, այդ թվում՝ ուկրաինական հարցում», — նշել է Չեպան։
Ավելի վաղ Բայրամովը ծաղիկներ էր տեղադրել Կիևում՝ Ուկրաինայի ԱԳՆ պուրակում գտնվող Ուկրաինայի զինված ուժերի հուշարձանին։

Ситуация на Кавказе может измениться под влиянием ирано-американского конфликта, и Азербайджан поменяет свою позицию, в том числе по конфликту на Украине, заявил заместитель председателя комитета Госдумы по международным делам Алексей Чепа. В беседе с «Лентой.ру» он также подчеркнул, что Баку не станет поставщиком оружия для Киева.
Ранее глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов назвал продуктивными переговоры со своим украинским коллегой Андреем Сибигой. По его словам, Баку и Киев «связывает стратегическое партнерство, основанное на принципах дружбы и взаимовыгодного сотрудничества».
«Я думаю, что Азербайджан не станет поставщиком оружия [для Украины]. Мне кажется, что в ближайшее время ситуация на Кавказе немножко поменяется. Это связано в первую очередь с событиями в ирано-американском конфликте. И Азербайджан, мне кажется, поменяет свою позицию, в том числе и по украинскому кейсу», — отметил Чепа.