Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությունը վրդովմունքով և դատապարտումով է հետևում ՀՀ-ում Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու, նրա նվիրապետական բարձրագույն իշխանության և բարձրագույն հոգևոր սպասավորների դեմ շարունակվող դատական հետապնդումներին։ Այս մասին նշված է Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքության տարածած հայտարարությունում։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «2026 թուականի Օգոստոս 7-ին նախատեսուած Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եւ Գերագոյն Հոգեւոր Խորհուրդի վեց անդամներու դատական նիստը աննախընթաց, խորապէս մտահոգիչ եւ անընդունելի իրադարձութիւն մըն է մեր ազգային-եկեղեցական պատմութեան մէջ։ Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին հասարակական շարքային կազմակերպութիւն մը չէ։
Ան դարեր շարունակ եղած է հայ ժողովուրդի հոգեւոր կեանքի, ազգային ինքնութեան, մշակոյթի, պատմական յիշողութեան եւ պետականութեան պահպանման հիմնասիւներէն մին։ Եկեղեցւոյ ներքին կանոնական, վարչական եւ կարգապահական հարցերուն նկատմամբ պետական մարմիններու միջամտութիւնը կը հակասէ Եկեղեցւոյ ինքնավարութեան սկզբունքին եւ վտանգաւոր նախադէպ կը ստեղծէ պետութիւն-Եկեղեցի յարաբերութիւններուն մէջ։
Առաւել եւս անընդունելի է, որ դատական գործընթացի թիրախ դարձած է Ամենայն Հայոց Հայրապետը՝ Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ ընդհանրական հոգեւոր պետը, եւ անոր հետ՝ Գերագոյն Հոգեւոր Խորհուրդի անդամ բարձրաստիճան եկեղեցականներ։
Այս իրողութիւնը չի կրնար ընկալուիլ իբրեւ զուտ իրաւական ընթացակարգ, երբ ան տեղի կ՚ունենայ Եկեղեցւոյ դէմ շարունակական ճնշումներու, հրապարակային վիրաւորանքներու, նուիրապետական կարգը խաթարելու եւ հոգեւոր իշխանութեան հեղինակութիւնը նսեմացնելու փորձերու մթնոլորտին մէջ։ Առանձնապէս մտահոգիչ է այն վտանգաւոր նախադէպը, որ կը ստեղծուի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը դատարան ներկայանալու պարտադրանքին ենթարկելով։
Ամենայն Հայոց Հայրապետը միայն Հայաստանի մէջ գործող կրօնական հաստատութեան ղեկավար մը չէ։ Ան Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ ընդհանրական հոգեւոր պետն է, որուն հովուական առաքելութիւնն ու նուիրապետական հեղինակութիւնը կը տարածուին աշխարհասփիւռ հայութեան, Հայ Եկեղեցւոյ նուիրապետական աթոռներուն եւ թեմերուն վրայ։ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին անձին եւ հանգամանքին նկատմամբ Հայաստանի պետական իշխանութիւններու ցուցաբերած վերաբերմունքը անխուսափելիօրէն պիտի անդրադառնայ նաեւ Հայ Եկեղեցւոյ միւս նուիրապետական աթոռներու եւ անոնց հոգեւոր պետերու դիրքին վրայ։ Հայաստանի իշխանութիւնները պարտաւոր են գիտակցիլ, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին նկատմամբ իրենց վերաբերմունքը ներքին քաղաքական հարց մը չէ միայն։
Ան միջազգային անդրադարձ ունեցող համազգային եւ համաեկեղեցական խնդիր մըն է, որ կրնայ թուլացնել Հայ Եկեղեցւոյ բոլոր նուիրապետական աթոռներուն բարոյական եւ իրաւական դիրքը աշխարհի տարբեր երկիրներուն մէջ։ Հետեւաբար, նման քայլեր կը վտանգեն ոչ միայն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հեղինակութիւնը, այլեւ Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան, Երուսաղէմի եւ Կ. Պոլսոյ նուիրապետական աթոռներուն, ինչպէս նաեւ Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ աշխարհասփիւռ թեմերուն ազատ գործունէութիւնը։ Երուսաղէմի Հայոց Պատրիարքութիւնը վճռականօրէն կը դատապարտէ եկեղեցական ներքին հարցերը քրէական հետապնդման եւ դատական ճնշումներու միջոցաւ լուծելու որեւէ փորձ եւ կը պահանջէ դադրեցնել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին եւ Գերագոյն Հոգեւոր Խորհուրդի անդամներուն նկատմամբ քաղաքական ազդեցութեան եւ ընտրովի արդարադատութեան տպաւորութիւն ստեղծող դատական հետապնդումը։
Հայաստանի Հանրապետութեան պատկան մարմիններուն կոչ կ՚ուղղենք՝ յարգելու Հայաստանի Հանրապետութեան Սահմանադրութեամբ երաշխաւորուած կրօնական ազատութիւնը, Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ ինքնավարութիւնը, անոր ներքին կանոնական կարգն ու նուիրապետական արժանապատուութիւնը եւ զերծ մնալու այնպիսի քայլերէ, որոնք կրնան խորացնել ազգային պառակտումը եւ անդառնալի վնաս հասցնել Հայ Եկեղեցւոյ եւ պետութեան փոխյարաբերութիւններուն։
Դատական իշխանութիւնը պարտաւոր է գործել բացառապէս օրէնքի, արդարութեան, անաչառութեան եւ անկախութեան սկզբունքներով՝ առանց քաղաքական ճնշումի, ընտրովի վերաբերմունքի կամ Եկեղեցւոյ ձայնը լռեցնելու որեւէ նպատակի։ Երուսաղէմի Հայոց Պատրիարքութիւնը իր աներկբայ զօրակցութիւնը կը յայտնէ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին, Գերագոյն Հոգեւոր Խորհուրդի անդամներուն եւ դատական հետապնդման ենթարկուած բոլոր հոգեւորականներուն։
Կոչ կ՚ուղղենք մեր ժողովուրդի բոլոր զաւակներուն, Հայաստանի պետական եւ հասարակական շրջանակներուն, ինչպէս նաեւ Սփիւռքի ազգային-եկեղեցական կառոյցներուն՝ պաշտպան կանգնելու Հայոց Եկեղեցւոյ ազատութեան, միասնականութեան, ինքնավարութեան եւ արժանապատուութեան։
Ամենայն Հայոց Հայրապետին նուիրապետական հեղինակութեան նսեմացումը հարուած է Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ ամբողջական կառոյցին։ Իսկ Հայոց Եկեղեցւոյ դէմ ուղղուած որեւէ հարուած հարուած է համայն հայ ժողովուրդի հոգեւոր միասնութեան, ազգային ինքնութեան եւ պետականութեան հիմքերուն»,- նշված է Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքության տարածած հաղորդագրությունում։

Армянский патриархат Иерусалима с возмущением и осуждением следит за продолжающимися в Армении судебными преследованиями Армянской апостольской святой церкви, ее высшей иерархической власти и высших духовных служителей. Об этом говорится в заявлении, распространенном Армянским патриархатом Иерусалима.
«Назначенное на 7 августа 2026 года судебное заседание по делу Католикоса всех армян Гарегина II и шести членов Высшего духовного совета является беспрецедентным, глубоко тревожным и неприемлемым событием в нашей национально-церковной истории.
ААЦ не является рядовой общественной организацией. На протяжении веков она была одной из основ сохранения духовной жизни армянского народа, национальной идентичности, культуры, исторической памяти и государственности. Вмешательство государственных органов во внутренние канонические, административные и дисциплинарные вопросы Церкви противоречит принципу автономии Церкви и создает опасный прецедент в отношениях между государством и Церковью.
Эту реальность нельзя воспринимать как сугубо правовую процедуру, когда она происходит в атмосфере продолжающегося давления на Церковь, публичных оскорблений, попыток подорвать иерархический порядок и умалить авторитет духовной власти. Особенно тревожен тот опасный прецедент, который создается принуждением Католикоса всех армян явиться в суд.
Патриарх всех армян - не просто руководитель религиозного учреждения, действующего в Армении. Он является всеобщим духовным предстоятелем ААЦ, чья пастырская миссия и иерархический авторитет распространяются на армянство, рассеянное по всему миру, на иерархические престолы Армянской церкви и ее епархии. Отношение, проявляемое государственными властями Армении к личности и сану Католикоса всех армян, неизбежно отразится также на положении других иерархических престолов Армянской церкви и их духовных предстоятелей. Власти Армении обязаны осознавать, что их отношение к Католикосу всех армян - не только внутренний политический вопрос.
Это общенациональная и общецерковная проблема, имеющая международный резонанс, которая может ослабить нравственные и правовые позиции всех иерархических престолов Армянской церкви в разных странах мира. Следовательно, подобные шаги ставят под угрозу не только авторитет Первопрестольного Святого Эчмиадзина, но и свободную деятельность Католикосата Великого дома Киликийского, Иерусалимского и Константинопольского иерархических престолов, а также зарубежных епархий ААЦ.
Армянский патриархат Иерусалима решительно осуждает любые попытки решать внутренние церковные вопросы посредством уголовного преследования и судебного давления и требует прекратить судебное преследование Католикоса всех армян и членов Высшего духовного совета, создающее впечатление политического влияния и избирательного правосудия.
Призываем компетентные органы Республики Армения уважать гарантированную Конституцией Республики Армения религиозную свободу, автономию Армянской апостольской святой церкви, ее внутренний канонический порядок и иерархическое достоинство, а также воздерживаться от шагов, которые могут углубить национальный раскол и нанести непоправимый ущерб взаимоотношениям Армянской церкви и государства.
Судебная власть обязана действовать исключительно на принципах закона, справедливости, беспристрастности и независимости - без политического давления, избирательного подхода или какой-либо цели заставить Церковь замолчать. Армянский патриархат Иерусалима выражает свою безоговорочную поддержку Католикосу всех армян, Первопрестольному Святому Эчмиадзину, членам Высшего духовного совета и всем духовным лицам, подвергшимся судебному преследованию.
Призываем всех сынов нашего народа, государственные и общественные круги Армении, а также национально-церковные структуры диаспоры встать на защиту свободы, единства, автономии и достоинства Армянской церкви.
Умаление иерархического авторитета Патриарха всех армян - это удар по целостной структуре ААЦ. А любой удар, направленный против Армянской церкви, - это удар по духовному единству всего армянского народа, национальной идентичности и основам государственности».