Արտգործնախարարությունը ադրբեջանական բանտում գերեվարված Ռուբեն Վարդանյանի կնոջը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդին հանդիպման առաջարկ է փոխանցել՝ բանավոր, «Ազատությանը» փոխանցեց ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը:
Ռուբեն Վարդանյանի կինն այսօր ավելի վաղ տեղեկացրել էր, թե կառավարությունից որևէ մեկը իր հետ կապ չի հաստատել, թեև այդ մասին հայտարարվել էր: ԱԳՆ-ից «Ազատությանը» պարզաբանեցին, որ Ռուբեն Վարդանյանի կնոջը հանդիպման առաջարկը մինչև այդ արդեն քննարկվել էր, փաստացի փոխանցվել վերջինիս հայտարարությունից հետո:
Հարցին, թե ԱԳՆ-ից կոնկրետ ով է հանդիպելու Վերոնիկա Զոնաբենդին, ԱԳՆ խոսնակը նշեց, որ «հանդիպումը կկազմակերպվի իրավասու գերատեսչությունների կողմից՝ համագործակցաբար»: «Ազատության» տեղեկություններով՝ այս պահին համաձայնեցվում են հանդիպման ժամկետները:
Ադրբեջանում 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված Ռուբեն Վարդանյանի կինն անցած հունիսին հայտարարեց մարդասիրական նախաձեռնության մասին, որի շրջանակում մտադիր է կազմակերպել կանանց միջազգային պատվիրակության այց Բաքու:
Նշելով, որ Հայաստանի քաղաքացիները տարիներ շարունակ զրկված են իրենց հարազատների հետ կանոնավոր, մարդասիրական անկախ կապից, Վերոնիկա Զոնաբենդը դիմել էր Ադրբեջանի օմբուդսմենին՝ խնդրելով ապահովել այդ պատվիրակության այցը Բաքու, կազմակերպել տեսակցություն Ումբակիի բանտում պահվող հայ բանտարկյալների հետ, ինչպես նաև նրանց փոխանցել ընտանիքների կողմից պատրաստված ծանրոցներ, լուսանկարներ, նամակներ:
«Գերիների համար սա հիշեցում է, որ նրանք մոռացված չեն», - նշել էր Ռուբեն Վարդանյանի կինը, ով նույնպես ծրագրում է այդ պատվիրակության կազմում մեկնել Բաքու:
Անցած ամիս Վարդանյանի կինը Բաքու կատարելիք այցի առնչությամբ 2 անգամ նամակներ էր ուղարկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի օմբուդսմենին:
Սաբինա Ալիևայից Վերոնիկա Զոնաբենդը խնդրել էր «աջակցել Ումբակիի քրեակատարողական համալիրում պահվող հայ բանտարկյալների տեսակցության կազմակերպմանը, որոշակիացնել այցի հնարավոր ձևաչափը, ընտանիքների կողմից փոխանցվող ծանրոցների հանձնման կարգը, ինչպես նաև պատվիրակության անդամների անվտանգ մուտքի, գտնվելու և անխոչընդոտ ելքի պայմանները»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից Վարդանյանի կինը խնդրել էր «նշանակել նախաձեռնության համակարգման համար պատասխանատու անձի և ապահովել այցի նախապատրաստման համար անհրաժեշտ դիվանագիտական ու գործնական աջակցությունը»։ Հուլիսի 30-ին ուղարկված այս նամակից 10-ն օր անց, փաստորեն, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը կապ է հաստատել է Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ:

Министерство иностранных дел передало жене удерживаемого в азербайджанской тюрьме Рубена Варданяна — Веронике Зонабенд — предложение о встрече в устной форме, сообщила радиостанции «Свобода» пресс-секретарь МИД Ани Бадалян.
Жена Рубена Варданяна сегодня ранее сообщила, что никто из правительства с ней не связывался, хотя об этом было объявлено. В МИД в комментарии «Свободе» пояснили, что предложение о встрече с женой Рубена Варданяна к тому моменту уже обсуждалось и фактически было передано после заявления последней.
На вопрос о том, кто именно из МИД встретится с Вероникой Зонабенд, пресс-секретарь МИД отметила, что «встреча будет организована уполномоченными ведомствами в сотрудничестве». По сведениям радиостанции, в настоящее время согласовываются сроки встречи.
Жена Рубена Варданяна, приговоренного в Азербайджане к 20 годам лишения свободы, в июне объявила о гуманитарной инициативе, в рамках которой намерена организовать визит международной женской делегации в Баку.
Отмечая, что граждане Армении годами лишены регулярной, независимой гуманитарной связи со своими родственниками, Вероника Зонабенд обратилась к омбудсмену Азербайджана с просьбой обеспечить визит этой делегации в Баку, организовать встречу с армянскими заключенными, содержащимися в тюрьме Умбаки, а также передать им подготовленные семьями посылки, фотографии, письма.
«Для пленных это напоминание о том, что о них не забыли», — отметила жена Рубена Варданяна, которая также планирует отправиться в Баку в составе этой делегации.
В прошлом месяце жена Варданяна в связи с предстоящим визитом в Баку дважды направляла письма премьер-министру Николу Пашиняну и омбудсмену Азербайджана.
У Сабины Алиевой Вероника Зонабенд просила «содействовать организации встречи с армянскими заключенными, содержащимися в уголовно-исполнительном комплексе Умбаки, уточнить возможный формат визита, порядок передачи посылок от семей, а также условия безопасного въезда, пребывания и беспрепятственного выезда членов делегации».
У премьер-министра Никола Пашиняна жена Варданяна просила «назначить ответственное лицо для координации инициативы и обеспечить необходимую дипломатическую и практическую поддержку для подготовки визита». Спустя 10 дней после этого письма, отправленного 30 июля, внешнеполитическое ведомство Армении, по сути, установило связь с Вероникой Зонабенд.