Ֆրանսիայի բարձրագույն սահմանադրական մարմինը Սահմանադրությանը չհամապատասխանող է ճանաչել մինչև 15 տարեկան երեխաների համար սոցիալական ցանցերի արգելքի մասին օրենքը, որը Ֆրանսիայի խորհրդարանը ընդունել էր հուլիսին, իսկ նախագահ Էմանուել Մակրոնը խոստացել էր այն գործարկել արդեն սեպտեմբերից, հաղորդում է BBC-ն։
Սահմանադրական խորհուրդը եկել է այն եզրակացության, որ նոր օրենքը մինչև 15 տարեկան երեխաների համար խոսքի և հաղորդակցության ազատության այնպիսի սահմանափակում է առաջացնում, որը «ո՛չ տեղին է, ո՛չ անհրաժեշտ, ո՛չ էլ համաչափ»։
Ինչպես փոխանցում է AFP գործակալությունը, Սահմանադրական խորհրդի որոշմանն ի պատասխան Ելիսեյան պալատը հայտարարել է, որ նախագահ Մակրոնը վարչապետ Սեբաստիան Լեկոռնյուին հանձնարարել է հնարավորինս շուտ մշակել օրենքի նոր, «իրավաբանորեն հուսալի» նախագիծ։
Հուլիսին թե՛ Սենատի, թե՛ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի ընդունած օրենքով՝ հաջորդ տարվա հունվարից 15 տարին չլրացած անձանց կարգելվեր օգտվել սոցիալական ցանցերից։
Արդեն սեպտեմբերից նոր հաշիվ ստեղծելիս անհրաժեշտ կլիներ հաստատել տարիքը, իսկ հունվարից Ֆրանսիայի յուրաքանչյուր բնակիչ պետք է հաստատեր, որ 15 տարեկանից բարձր է, որպեսզի կարողանար օգտվել սոցիալական ցանցերից։

Высший конституционный орган Франции признал не соответствующим Конституции закон о запрете на соцсети для детей до 15 лет, который парламент Франции принял в июле, а президент Эмманюэль Макрон обещал ввести в действие уже в сентябре, сообщает BBC.
Конституционный совет пришел к выводу, что новый закон ведет к такому ущемлению свободы слова и коммуникации для детей до 15 лет, которое «не является ни уместным, ни необходимым, ни соразмерным».
Как передает агентство AFP, Елисейский дворец в ответ на решение Конституционного совета заявил, что президент Макрон поручил премьер-министру Себастьену Лекорню как можно скорее разработать новый, «юридически надежный» проект закона.
По закону, принятому в июле и Сенатом, и Национальным собранием Франции, с января следующего года лицам, не достигшим 15 лет, было бы запрещено пользоваться социальными сетями.
Уже с сентября подтверждать возраст нужно было бы при создании нового аккаунта, а с января каждый житель Франции должен был бы подтвердить, что ему больше 15 лет, чтобы пользоваться соцсетями.