Ինդոնեզիայի արևելյան հատվածում փրկարարները նախօրեին տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժից հետո հայտնաբերել են ևս չորս մարմին։ Տարերային աղետի հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 51-ի, ևս 101 մարդ վիրավորվել է, հայտնում է Associated Press-ը՝ հղում անելով Ինդոնեզիայի որոնողափրկարարական ազգային գործակալությանը։
7,7 մագնիտուդով երկրաշարժը տեղի է ունեցել շաբաթ օրը՝ Ֆլորես կղզու շրջանում, մոտ 10 կիլոմետր խորության վրա։ Ստորգետնյա ցնցումներից հետո հայտարարվել էր ցունամիի վտանգ, սակայն ավելի ուշ նախազգուշացումը չեղարկվել է։ Ինդոնեզիայի օդերևութաբանական գործակալության տվյալներով, հիմնական երկրաշարժից հետո գրանցվել է առնվազն 235 հետցնցում։
Կիրակի օրը փրկարարները շարունակել են որոնողական աշխատանքները Ֆլորեսի վեց շրջաններում, որտեղ երկրաշարժը բազմաթիվ սողանքներ է առաջացրել։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում ամենից շատ տուժած շրջաններին՝ Մանգգարային, Արևելյան Մանգգարային և Նագեկեոյին, որոնք որոշ ժամանակ կտրված էին արտաքին աշխարհից։
Մաումերեի որոնողափրկարարական ծառայության ղեկավար Ֆաթհուր Ռահմանը հայտնել է, որ փրկարարներին հաջողվել է մաքրել սողանքների մեծ մասը և վերականգնել ավտոմոբիլային հաղորդակցությունը նախկինում մեկուսացված գյուղերի հետ։ Սակայն կապի և էլեկտրամատակարարման խափանումները շարունակում են բարդացնել որոնողափրկարարական գործողությունը։
Երկրաշարժի հետևանքով ավելի քան 900 տուն ամբողջությամբ ավերվել է, ևս մոտ 450-ը վնասվել են։ Մոտ 5 հազար մարդ ստիպված է եղել լքել իր տունը և տեղավորվել ժամանակավոր ապաստարաններում։ Իշխանությունները տուժածներին մատակարարում են բրինձ, պատրաստի սնունդ, խմելու ջուր, վերմակներ և դեղորայք։
Հատկապես ծանր իրավիճակ է ստեղծվել Լաբուան-Բաջո շրջանում՝ Կոմոդոյի ազգային պարկի զբոսաշրջային դարպասում։ Հազարավոր բնակիչներ և զբոսաշրջիկներ գիշերել են բաց երկնքի տակ՝ վախենալով նոր ուժեղ ստորգետնյա ցնցումներից։
Սողանքները նաև փակել են մոտ 700 կիլոմետր երկարությամբ Տրանս-Ֆլորես մայրուղու առանձին հատվածներ, որը կապում է կղզու բնակավայրերը։ Իշխանությունները էլեկտրամատակարարման և կապի վերականգնումը, ինչպես նաև օգնության մատակարարումը հեռավոր գյուղեր, անվանում են գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը։
Ինդոնեզիան գտնվում է Խաղաղօվկիանոսյան «կրակե օղակի» գոտում և պարբերաբար բախվում է երկրաշարժերի ու հրաբխային ժայթքումների։ Ֆլորեսն արդեն վերապրել է խոշոր տարերային աղետներ․ 1992 թվականի երկրաշարժն ու ցունամին մոտ 2,5 հազար մարդու կյանք են խլել։

Спасатели в восточной части Индонезии обнаружили еще четыре тела после мощного землетрясения, произошедшего накануне. Число погибших в результате стихии достигло 51 человека, еще 101 человек получил ранения, сообщает Associated Press со ссылкой на Национальное агентство по поиску и спасению Индонезии.
Землетрясение магнитудой 7,7 произошло в субботу в районе острова Флорес на глубине около 10 километров. После подземных толчков была объявлена угроза цунами, однако позднее предупреждение отменили. По данным метеорологического агентства Индонезии, после основного землетрясения было зафиксировано не менее 235 афтершоков.
В воскресенье спасатели продолжили поисковые работы в шести районах Флореса, где землетрясение вызвало многочисленные оползни. Особое внимание уделяется наиболее пострадавшим районам — Манггараи, Восточному Манггараи и Нагекео, которые некоторое время оставались отрезанными от внешнего мира.
По словам главы поисково-спасательной службы в Маумере Фатхура Рахмана, спасателям удалось расчистить большинство оползней и восстановить автомобильное сообщение с ранее изолированными деревнями. Однако перебои со связью и электричеством по-прежнему осложняют поисковую операцию.
В результате землетрясения были полностью разрушены более 900 домов, еще около 450 получили повреждения. Около 5 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома и разместиться во временных убежищах. Власти доставляют пострадавшим рис, готовую еду, питьевую воду, одеяла и медикаменты.
Особенно тяжелая ситуация сложилась в районе Лабуан-Баджо — туристических ворот национального парка Комодо. Тысячи жителей и туристов провели ночь на открытом воздухе, опасаясь новых сильных подземных толчков.
Оползни также перекрыли отдельные участки Транс-Флоресской трассы протяженностью около 700 километров, связывающей населенные пункты острова. Власти называют восстановление электроснабжения и связи, а также доставку помощи в отдаленные деревни одними из главных приоритетов.
Индонезия расположена в зоне Тихоокеанского «огненного кольца» и регулярно сталкивается с землетрясениями и извержениями вулканов. Флорес уже переживал крупные стихийные бедствия: землетрясение и цунами 1992 года унесли жизни около 2,5 тысячи человек.