Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը հայտարարել է, որ օտարերկրյա տերությունները աստիճանաբար կորցնում են ազդեցությունը Մերձավոր Արևելքի երկրների միջև հարաբերությունների վրա, և ձևավորվող տարածաշրջանային կարգում նրանց այլևս տեղ չի լինի, հաղորդում է Tasnim-ը։
Ղալիբաֆը այս հայտարարությունն արել է չորեքշաբթի օրը Իրաք կատարած այցի ընթացքում, որտեղ հարգանքի տուրք է մատուցել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Քուդս» ուժերի նախկին հրամանատար Ղասեմ Սոլեյմանիի և Իրաքի Ժողովրդական մոբիլիզացիոն ուժերի հրամանատարի տեղակալ Աբու Մահդի ալ-Մուհանդիսի հիշատակին։ Երկուսն էլ սպանվել էին 2020 թվականի հունվարին Բաղդադում ամերիկյան ավիահարվածի հետևանքով։
Անդրադառնալով հրամանատարների մահվան թեմային՝ Ղալիբաֆը հայտարարել է, որ նրանց պայքարն ու զոհաբերությունը նպաստել են այն փոփոխություններին, որոնք այսօր տեղի են ունենում տարածաշրջանում։
Իրանի խորհրդարանի խոսնակի խոսքով՝ նոր տարածաշրջանային կարգում օտարերկրյա տերությունների միջամտությունը Մերձավոր Արևելքի երկրների միջև հարաբերություններին արագորեն նվազում է։
Ղալիբաֆը նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը տարածաշրջանից «արժանապատիվ ելք» է փնտրում, իսկ Իսրայելի «Գետից մինչև ծով» նախագիծը վերածվել է անկատար երազանքի։
Առանձին նա ընդգծել է Իրանի և Իրաքի սերտ հարաբերությունները՝ հայտարարելով. «Մեր եղբայրությունը մեր ուժն է»։

Speaker of the Iranian Parliament, Mohammad Bagher Ghalibaf, stressed that foreign powers have no place in the emerging regional order, saying their intervention in relations among regional countries is rapidly declining, Tasnim reports.
Ghalibaf made the remarks in a message posted on his X account on Wednesday during his visit to Iraq, paying tribute to former IRGC Quds Force Commander Lieutenant General Qassem Soleimani and former Deputy Chief of Iraq’s Popular Mobilization Forces Abu Mahdi al-Muhandis, who were assassinated in a US airstrike in Baghdad in January 2020.
Addressing the two commanders, Ghalibaf said their struggle and sacrifice have contributed to the developments taking shape in the region.
According to the Iranian parliament speaker, “in the new regional order, the intervention of foreign powers in relations among countries is rapidly declining.”
Ghalibaf also stated that the United States is seeking an "honorable exit" from the region, and that Israel's "‘From the River to the Sea’ project has also turned into a futile dream.”
Separately, he emphasized the close relations between Iran and Iraq, stating: "Our brotherhood is our strength."