Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքի հարցը Պուտինի և Փաշինյանի հանդիպման ընթացքում քննարկելու վերաբերյալ հայտարարությունը միջամտություն չէ Հայաստանի ներքին գործերին։ Այս մասին օգոստոսի 31-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանը։
Փաստաբանն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ որոշման համաձայն՝ նման «միջամտությունն» իրավաչափ է, եթե խոսքը վերաբերում է մարդու իրավունքներին։ «Մարդու իրավունքներն այլևս երկրի ներքին գործը չեն։ Եվրոպացի գործընկերները նաև բարձրացրել էին Նիկոլ Փաշինյանի կալանքի հարցը, և նա ազատ արձակվեց, իմ կարծիքով՝ ոչ իրավաչափորեն, քանի որ նրանք շեշտադրում էին քաղաքական դրդապատճառները», - նշել է փաստաբանը։
Երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը նկատել է, որ Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի հայտարարությունը միջամտություն չէ թեկուզ այն պատճառով, որ եթե այդպես լիներ, ապա Փաշինյանի մամուլի քարտուղարն անմիջապես կհայտարարեր, որ «սա միջամտություն է, և իրենք չեն պատրաստվում դա քննարկել»։

Заявление об обсуждении в ходе встречи Путинаи Пашина вопроса ареста второго президента Армении Роберта Кочаряна не является вмешательством во внутренние дела Армении. Об этом заявил адвокат Кочаряна Арам Орбелян 31 августа на пресс-конференции.
Юрист подчеркнул, что согласно решению ОБСЕ подобное «вмешательство» правомерно, если речь идет о правах человека. «Права человека более не внутреннее дело страны. Европейские коллеги поднимали вопрос ареста Никола Пашиняна также, и он вышел на свободу, на мой взгляд неправомерно, потому что они делали акцент на политические мотивы», - отметил адвокат.
Руководитель офиса второго президента Баграт Микоян заметил, что заявление помощника российского лидера Юрия Ушакова не вмешательство хотя бы потому, что будь это так, пресс-секретарь Пашиняна незамедлительно заявила бы, что «это вмешательство и они не собираются это обсуждать».
Ранее Ушаков заявил, что отдельной темой встречи станет ситуация с арестами лидеров армянской оппозиции, выступавших за развитие традиционных добрососедских отношений с Россией. Ушаков отметил, что действия армянского руководства вызывают у Москвы «большую озабоченность».