ԱՄՆ Յուտա նահանգի դատարանը երեքշաբթի օրը պետք է որոշում կայացնի, թե արդյոք բավարար են ապացույցները հայտնի պահպանողական ակտիվիստ Չարլի Քիրքի սպանության մեջ մեղադրվող 23-ամյա Թայլեր Ռոբինսոնի գործը դատարան փոխանցելու համար, հայտնում է NBC News-ը:
Դատախազությունը Ռոբինսոնին մեղադրանք է առաջադրել ծանրացուցիչ հանգամանքներում կատարված սպանության հատկանիշներով, որն առաջին աստիճանի ծանր հանցագործություն է, և նահանգի օրենսդրությամբ դրա համար նախատեսվում է մահապատիժ: Մեղադրյալը դեռևս իրեն մեղավոր կամ անմեղ չի ճանաչել:
«Turning Point USA» երիտասարդական կազմակերպության 31-ամյա համահիմնադիր և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դաշնակից Քիրքը սպանվել է անցյալ տարվա սեպտեմբերի 10-ին՝ Յուտայի հովտի համալսարանում ունեցած ելույթի ժամանակ: Ռոբինսոնը հաջորդ օրն ինքնակամ հանձնվել է ոստիկանությանը:
Երեքշաբթի օրվա լսումների ընթացքում կողմերը հանդես կգան եզրափակիչ ելույթներով, որից հետո, ակնկալվում է, որ շրջանային դատավոր Թոնի Գրաֆը որոշումը կհրապարակի անմիջապես դատական նիստերի դահլիճում:
Ավելի վաղ դատախազությունը ներկայացրել էր իրադարձությունների մանրամասն վերականգնումն ու բազմաթիվ ապացույցներ, այդ թվում՝ տեսահսկման տեսախցիկների ձայնագրությունները, թվային տվյալներն ու փորձագիտական քննությունների արդյունքները:
Նահանգի Քննչական բյուրոյի նախկին աշխատակից Դևիդ Հալի ցուցմունքի համաձայն՝ Ռոբինսոնը համալսարան է ժամանել կրակոցներից մի քանի ժամ առաջ, սնունդ է գնել համալսարանական տարածքում գտնվող Chick-fil-A ռեստորանից, կապվել «Turning Point USA»-ի ներկայացուցիչների հետ, ինչից հետո փոխել է հագուստն ու դիրքավորվել այն շենքի տանիքին, որտեղից տեսարան է բացվում դեպի ամֆիթատրոնը, որտեղ ելույթ էր ունենում Քիրքը:
Դատարանում ցուցադրված տեսագրությունում Ռոբինսոնը երևում է տանիքին՝ անմիջապես կրակոցից առաջ: Այն բանից հետո, երբ գնդակը դիպչել է Քիրքին, նա, Հալի փոխանցմամբ, վազել է տանիքով, իջել գետնին ու փախուստի դիմել:
Դատախազները ներկայացրել են նաև Ռոբինսոնի նախկին զուգընկերոջ և սենյակակից Լենս Թվիգսի հարցաքննության ձայնագրությունը: Նրա խոսքով՝ սպանության հաջորդ օրը Ռոբինսոնը տագնապած քայլում էր բնակարանում և զղջում կատարվածի համար: Թվիգսի հարցին, թե արդյոք իսկապես ինքն է սպանել Քիրքին, Ռոբինսոնը, ըստ պնդումների, պատասխանել է, թե կնախընտրեր դա արած չլինել:
Թվիգսը պատմել է նաև, որ Ռոբինսոնը մտադիր էր խոստովանել ծնողներին կամ դիմել ոստիկանություն: Ի վերջո, նույն օրն ավելի ուշ նա հանձնվել է իրավապահներին:
Քննիչները հանցագործության ենթադրյալ գործիքը՝ սրբիչով փաթաթված սահնակավոր փականով հրացանը, գտել են համալսարանի ամֆիթատրոնից ոչ հեռու գտնվող անտառապատ տարածքում: Քննության տվյալներով՝ սրբիչի վրա հայտնաբերվել են Ռոբինսոնի և Թվիգսի ԴՆԹ-ները:
Պաշտպանական կողմը փորձում է կասկածի տակ դնել ԴՆԹ փորձաքննության արդյունքները՝ մատնանշելով դատաբժշկական վերլուծության ընթացքում հնարավոր սխալները: Ընդ որում, Ռոբինսոնի փաստաբանները սպանության այլընտրանքային տարբերակ կամ այլ կասկածյալի թեկնածություն չեն ներկայացրել:
Մեղադրական ակտում նշվում է նաև, որ հրացանում գտնված փամփուշտների վրա եղել են գրություններ, այդ թվում՝ «Է՛յ, ֆաշի՛ստ, սա՛ քեզ» և սեքսուալ բնույթի վիրավորական արտահայտություն:
Միևնույն ժամանակ, Թվիգսը քննիչներին հայտնել է, որ մինչ կրակոցները Ռոբինսոնն իր հետ երբեք չի խոսել Քիրքի մասին: Թվիգսի խոսքով՝ իրենք մտերմացել էին տեսախաղերի հանդեպ ընդհանուր հետաքրքրության շնորհիվ:

Суд в американском штате Юта во вторник должен решить, достаточно ли доказательств для передачи в суд дела 23-летнего Тайлера Робинсона, обвиняемого в убийстве известного консервативного активиста Чарли Кирка, сообщает NBC News.
Прокуратура предъявила Робинсону обвинение в убийстве при отягчающих обстоятельствах — тяжком преступлении первой степени, за которое в штате предусмотрена смертная казнь. Обвиняемый пока не признал себя ни виновным, ни невиновным.
Кирк, 31-летний сооснователь молодежной организации Turning Point USA и союзник президента США Дональда Трампа, был застрелен 10 сентября прошлого года во время выступления в Университете долины Юты. Робинсон сдался полиции на следующий день.
На слушаниях во вторник стороны представят заключительные аргументы, после чего окружной судья Тони Граф, как ожидается, вынесет решение непосредственно в зале суда.
Прокуратура ранее представила подробную реконструкцию событий и многочисленные доказательства, включая записи камер наблюдения, цифровые данные и результаты криминалистических экспертиз.
Согласно показаниям бывшего сотрудника Бюро расследований штата Дэвида Халла, Робинсон прибыл в университет за несколько часов до стрельбы, купил еду в расположенном на территории кампуса ресторане Chick-fil-A, связался с представителями Turning Point USA, после чего переоделся и занял позицию на крыше здания с видом на амфитеатр, где выступал Кирк.
На показанной в суде записи Робинсона видно на крыше непосредственно перед выстрелом. После того как пуля попала в Кирка, он, согласно показаниям Халла, перебежал через крышу, спустился на землю и скрылся бегом.
Прокуроры также представили запись допроса бывшего романтического партнера и соседа Робинсона Лэнса Твиггса. По его словам, на следующий день после убийства Робинсон нервно ходил по квартире и сожалел о произошедшем. На вопрос Твиггса, действительно ли он застрелил Кирка, Робинсон, как утверждается, ответил, что хотел бы не совершать этого.
Твиггс также рассказал, что Робинсон намеревался признаться родителям или обратиться в полицию. В итоге он сдался правоохранителям позже в тот же день.
Следователи обнаружили предполагаемое орудие убийства — винтовку с продольно-скользящим затвором — завернутой в полотенце в лесистой местности неподалеку от амфитеатра университета. По данным следствия, на полотенце обнаружили ДНК Робинсона и Твиггса.
Защита пытается поставить под сомнение результаты ДНК-экспертизы, указывая на возможные ошибки при проведении криминалистического анализа. При этом адвокаты Робинсона не представили альтернативной версии убийства или другого подозреваемого.
В обвинительном документе также говорится, что на патронах, обнаруженных в винтовке, были нанесены надписи, в том числе «Эй, фашист! Лови!» и оскорбительная фраза сексуального характера.
При этом Твиггс заявил следователям, что до стрельбы Робинсон никогда не говорил ему о Кирке. По словам Твиггса, они сблизились благодаря общему увлечению видеоиграми.