Սյունիքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերը տարբեր անձանց տրամադրելու վերաբերյալ փաստաթղթերը: Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը։
«Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 28/71 հողամաս հասցեում գտնվող՝ 0,05308 հա մակերեսով հողատարածքը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2009 թվականի հունիսի 11-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,05308 հա մակերեսով, 997 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը. հողամասը վերադարձվել է Սիսիան համայնքի տիրապետմանը:
Նշենք, որ Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28-ի» անվան զբոսայգին զբաղեցնում է 9595.68 քմ տարածք, որտեղ գտնվող հողատարածքները կառուցապատման իրավունքով կնքված պայմանագրերով հատկացվել են 17 անձի:
Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ նշված այգում գտնվող հողատարածքներից առ այսօր Սիսիան համայնքին վերադարձվել է 6 անձի տրամադրված 4103,733 քմ մակերեսով 8 հողատարածք: Դրանք են՝

Прокуратура Сюникской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучила документы, касающиеся предоставления различным лицам земельных участков, расположенных на территории парка «28 Мая» в городе Сисиан Сюникской области.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Генеральной прокуратуры республики, по результатам изучения выяснилось, что земельный участок площадью 0,05308 га, расположенный по адресу участок 28/71 на территории парка «28 Мая» города Сисиан, был предоставлен физическому лицу по праву застройки с нарушением требований закона.
Прокурор направил ходатайство главе общины Сисиан о принятии мер по прекращению права застройки, установленного договором, заключенным 11 июня 2009 года между общиной Сисиан и застройщиком.
На основании ходатайства, в результате мероприятий, осуществленных уполномоченными органами мэрии Сисиана, в Комитете кадастра прекращено зарегистрированное право застройки в отношении земельного участка площадью 0,05308 га, расположенного в парке «28 Мая» общины Сисиан, с приближенной к рыночной кадастровой стоимостью 997 тысяч драмов. Участок возвращен во общине Сисиан.
Отметим, что парк «28 Мая» общины Сисиан Сюникской области занимает территорию 9595,68 кв. м, а расположенные там земельные участки по договорам о праве застройки были предоставлены 17 лицам.
В результате прокурорского вмешательства на сегодняшний день общине Сисиан возвращены 8 земельных участков общей площадью 4103,733 кв. м, предоставленные 6 лицам, из числа участков, расположенных в указанном парке.