Սյունիքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերը տարբեր անձանց տրամադրելու վերաբերյալ փաստաթղթերը: Այս մասին NEWS.am–ին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 22/8 հողամաս հասցեում գտնվող՝ 0,03 հա մակերեսով հողատարածքը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2009 թվականի հուլիսի 7-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,03 հա մակերեսով, 564 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը. հողամասը վերադարձվել է Սիսիան համայնքի տիրապետմանը:
Նշենք, որ Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28»-ի անվան զբոսայգին զբաղեցնում է 9595.68 քմ տարածք, որտեղ գտնվող հողատարածքները կառուցապատման իրավունքով կնքված պայմանագրերով հատկացվել են 17 անձի:
Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ նշված այգում գտնվող հողատարածքներից առ այսօր Սիսիան համայնքին վերադարձվել է 7 անձի տրամադրված 4934,48 քմ մակերեսով 9 հողատարածք: Դրանք են՝

Прокуратура Сюникской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучила документы, касающиеся предоставления различным лицам земельных участков, расположенных на территории парка «28 Мая» в городе Сисиан общины Сисиан Сюникской области. Об этом сообщили в Генеральной прокуратуре Армении.
В результате изучения выяснилось, что земельный участок площадью 0,03 га, расположенный по адресу земельный участок 22/8 на территории парка «28 Мая» города Сисиан, с нарушением требований закона был предоставлен физическому лицу на праве застройки.
Прокурором было направлено ходатайство главе общины Сисиан о принятии мер по прекращению права застройки, установленного договором, заключённым 7 июля 2009 года между общиной Сисиан и застройщиком.
На основании ходатайства, в результате мероприятий, проведённых уполномоченными органами мэрии Сисиана, в Комитете кадастра было прекращено зарегистрированное право застройки в отношении земельного участка площадью 0,03 га, расположенного в парке «28 Мая» общины Сисиан, с кадастровой стоимостью, приближённой к рыночной, в размере 564 тыс. драмов; участок возвращён во владение общины Сисиан.
Отметим, что парк «28 Мая» общины Сисиан Сюникской области занимает площадь 9595,68 кв. м, а расположенные на его территории земельные участки по договорам о праве застройки были предоставлены 17 лицам.
В результате прокурорского вмешательства на сегодняшний день общине Сисиан возвращены 9 земельных участков общей площадью 4934,48 кв. м, предоставленных 7 лицам. Это: