2009թ. բանկերը կատարել են ֆինանսական միջնորդություններն իրենց միջոցներով եւ ուժերով, եւ դա հնարավորություն է տվել մեր ֆինանսական համակարգին մնալ կայուն եւ իրացվելի: Այդ մասին դեկտեմբերի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հայաստանի Բանկերի միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանը:
Նրա կարծիքով՝ սկզբում բնականաբար եղավ զգուշավոր մոտեցում, սակայն երորդ եռամսյակում եղավ նվաճողական եւ նախաձեռնող վարկային քաղաքականություն: «2009թ. դժվար տարի էր բանկերի համար, բայց 7 բանկեր կանոնադրական կապիտալի համալրում կատարեցին, իսկ դա նշանակում է, որ նրանք հավատում են իրենց գործունեությանը»"- նշեց Ղուկասյանը:
Հարցին, թե ինչու են մարզերում ապառիկ ձեւակերպում միայն ընտրովի բանկեր, այլ ոչ բոլոր բաենկերը, Արարատ Ղուկասյանը պատասխանեց. « 2009թ.12 մասնաճյուղ է բացվել, որից 6-ը՝ մարզերում: Մարզերը բանկերի ուշադրության կենտրոնում են: Հեռանկարում կա նման վարկերի տրամադրումը, սակայն դեռ ոչ բոլորն են անցել դրան»:

This year the Armenian banks have fulfilled their financial commitments using their own funds, which enabled our financial system to retain stability and liquidity, Artur Ghukasyan, Chairman of the Union of Armenian Banks, told reporters on December 29.
Caution was shown in the beginning, but an aggressive credit policy was launched in the third quarter. “The year 2009 has been a difficult one for banks, but seven of them have replenished their authorized capital,” Ghukasyan said.
As to why only few of the banks issue loans in the Armenian regions, he pointed out that 12 branches, with six of them in the regions, have been opened this year. “The Armenian regions are the center of the banks’ attention, and loans will be issued in the future,” Ghukasyan said.