2009թ. բանկերը կատարել են ֆինանսական միջնորդություններն իրենց միջոցներով եւ ուժերով, եւ դա հնարավորություն է տվել մեր ֆինանսական համակարգին մնալ կայուն եւ իրացվելի: Այդ մասին դեկտեմբերի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հայաստանի Բանկերի միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանը:
Նրա կարծիքով՝ սկզբում բնականաբար եղավ զգուշավոր մոտեցում, սակայն երորդ եռամսյակում եղավ նվաճողական եւ նախաձեռնող վարկային քաղաքականություն: «2009թ. դժվար տարի էր բանկերի համար, բայց 7 բանկեր կանոնադրական կապիտալի համալրում կատարեցին, իսկ դա նշանակում է, որ նրանք հավատում են իրենց գործունեությանը»"- նշեց Ղուկասյանը:
Հարցին, թե ինչու են մարզերում ապառիկ ձեւակերպում միայն ընտրովի բանկեր, այլ ոչ բոլոր բաենկերը, Արարատ Ղուկասյանը պատասխանեց. « 2009թ.12 մասնաճյուղ է բացվել, որից 6-ը՝ մարզերում: Մարզերը բանկերի ուշադրության կենտրոնում են: Հեռանկարում կա նման վարկերի տրամադրումը, սակայն դեռ ոչ բոլորն են անցել դրան»:

В 2009 году банки выполнили финансовые ходатайства своими средствами и силами, и это представило возможность нашей финансовой системе остаться стабильной и ликвидной. Об этом на встрече с журналистами 29 декабря заявил председатель Союза банков Армении Арарат Гукасян.
По его словам, вначале, естественно, была проявлена осторожность, однако в третьем квартале стала вестись агрессивная и инициативная кредитная политика. «2009 год был трудным для банков, однако 7 банков восполнили свой уставной капитал, а это означает, что они исполнены веры в свою деятельность», — сказал Гукасян.
На вопрос, почему в областях выдают кредиты не все, а лишь отдельные банки, Гукасян ответил, что «в 2009 году открылось 12 отделений, из них 6 – в областях. Области находятся в центре внимания банков. В перспективе предусматривается выдача кредитов, однако пока не все перешли на это».