Հայաստանն ու Բելառուսը պետք է համակարգային հիմքի վրա դնեն առեւտրատնտեսական կապերը: Անտառտնտեսության նախարարությունում անցկացված առեւտրատնտեսական համագործակցության հարցերով Բելառուսա-հայկական միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստում նման տեսակետ է հայտնել Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Այդ մասին «ԲԵԼՏԱ»-ի թղթակցին հայտնել է գերատեսչության մամուլի քարտուղար Ռուժենա Նովիցկայան:
Հանձնաժողովի աշխատանքը ղեկավարել են Բելառուսի անտառտնտեսության նախարար Միխայիլ Ամելյանովիչը եւ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Միխայիլ Ամելյանովիչը նշել է, որ վերջին տարիներին բելառուսա-հայկական համակողմանի համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է, ինչի համար ազդակ է ծառայում երկու երկրների ղեկավարության քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը:
«Ութերորդ նիստի անցկացման պահից ի վեր հանձնաժողովում զգալի աշխատանք է կատարվել տնտեսական ոլորտում երկկողմ համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ: Այսպես, 2000- 2011թթ. ընթացքում երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունն աճել է 14 անգամ՝ 2,3 մլն դոլարից մինչեւ 32,4 մլն դոլար», - նշել է նախարարը: Միաժամանակ, փոխադարձ առեւտրի ծավալը կարող է ավելի մեծ լինել: Առկա տնտեսական ներուժը, ըստ Միխայիլ Ամելյանովիչի, առայժմ ամբողջ հզորությամբ չի օգտագործվում:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարն իր հերթին ընդգծել է, որ  Բելառուսը եւ Հայաստանն այժմ դինամիկ զարգանում են, մեծացնում արդյունաբերական, ֆինանսական եւ ներդրումների  ներուժը: Քաղաքական բարձր մակարդակով լիակատար փոխըմբռնում կա: Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ երկրներին անհրաժեշտ է առեւտրատնտեսական կապերը համակարգային հիմքի վրա դնել, որպեսզի համատեղ նախագծերը չլինեին մեկական կամ սահմանափակ, այլ՝ երկարատեւ, տնտեսական գործունեության լայն բնագավառներ ընդգրկող:
9-րդ նիստի օրակարգում 7 հարց է ընգրկվել՝  ինչպես  հանձնաժողովի աշխատանքի, այնպես էլ  երկու երկրների համագործակցության հիմնական ուղղությունների վերաբերյալ:
Բելառուսը Հայաստանի կարեւոր առեւտրային գործընկերն է, որն ԱՊՀ երկրների շարքում (Ռուսաստանից եւ Ուկրաինայից հետո) փոխադարձ առեւտրի ծավալիառումով  3-րդ տեղում է: 2012 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին երկու երկրների արտաքին ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 28,4  միլիոն դոլար եւ  2011 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատավելացել է 60,6%-ով,  արտահանումը`24,1 միլիոն դոլար (ավելացել է  57,2%-ով), ներկրումը`4,3  միլիոն դոլար (ավելացել է 82,5%-ով):
Բելառուսից Հայաստան են արտահանվում անվադողեր, բեռնատար մեքենաներ, կաթ եւ կաթնամթերք, դեղորայք, մեքենաների եւ տրակտորների ավտոպահեստամասեր եւ սարքավորումներ: Բացի դրանից, Հայաստանում ձեւավորվել է բելառուսական ձեռնարկությունների  առեւտրաբաշխման ցանց (25 սուբյեկտ): 3 ձեռնարկություններ են բացվել բելառուսական կապիտալի մասնակցությամբ: Հայ-բելառուսական  «Ար-Բե» առեւտրի տանը  ներկայացված է բելառուսական 10 հազար անուն արտադրանք:
Հայկական ներկրման հիմքն են կազմում ոգելից թունդ խմիչքները, դեղորայքը եւ ծխախոտային արտադրանքը:
2012 թվականի հուլիսին Մինսկում բացվել է հայկական կոնյակի  համատեղ արտադրություն: Այժմ աշխատանք է տարվում Բելառուսի մայրաքաղաքում հայկական առեւտրի տուն բացելու ուղղությամբ:
Ընդ որում, կողմերը հաստատել ե, որ երկու երկրների առեւտրատնտեսական հարաբերություններն ավելի լայն կարող են լինել: Որոշում է կայացվել ակտիվացնել երկկողմ համագործակցությունը արդյունաբերական ոլորտում, կոոպերատիվ կապերի զարգացման եւ  համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման ուղղությամբ: Այդ կապակցությամբ մի շարք նախարարությունների, գերատեսչությունների եւ շահագրգիռ կազմակերպությունների  հստակ հանձնարարություններ են տրվել:
Ըստ նիստի արդյունքների` հանձնաժողովների բելառուսական եւ հայկական նախագահներ Միխայիլ Ամելյանովիչի եւ Տիգրան Դավթյանի կողմից ստորագրվել է համապատասխան արձանագրություն, որում ամրագրվել են  հանդիպմանն ընդունված բոլոր որոշումները: Հանձնաժողովի հաջորդ նիստը կկայանա 2013 թվականի հոկտեմբերին Երեւանում:

Беларуси и Армении необходимо поставить торгово-экономические связи на системную основу. Такое мнение высказал министр экономики Армении Тигран Давтян в ходе 9-го заседания белорусско-армянской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, которое прошло в Министерстве лесного хозяйства. Об этом корреспонденту БЕЛТА сообщила пресс-секретарь ведомства Ружена Новицкая.
Работу комиссии возглавили министр лесного хозяйства Беларуси Михаил Амельянович и министр экономики Армении Тигран Давтян. Михаил Амельянович отметил, что в последние годы всестороннее белорусско-армянское сотрудничество динамично развивается. Значительным импульсом для его интенсификации служит активный политический диалог, поддерживаемый руководством двух стран.
«С момента проведения восьмого заседания комиссии проделана значительная работа по развитию двустороннего сотрудничества в экономической сфере. Так, в период с 2000 по 2011 год товарооборот между странами вырос в 14 раз с $2,3 млн. до $32,4 млн.», - отметил министр. Вместе с тем объем взаимной торговли может быть более существенным. Имеющийся экономический потенциал, по мнению Михаила Амельяновича, пока не используется на полную мощь.
Министр экономики Армении в свою очередь подчеркнул, что Беларусь и Армения сейчас динамично развиваются, наращивают промышленный, финансовый и инвестиционный потенциал. Есть полное взаимопонимание на самом высоком политическом уровне. Тигран Давтян отметил, что странам необходимо поставить торгово-экономические связи на системную основу, чтобы совместные проекты были не единичные или точечные, а долгосрочные, охватывающие широкие сферы экономической деятельности.
На повестку дня 9-го заседания было вынесено семь вопросов, среди которых как рабочие моменты комиссии, так и основные направления сотрудничества двух стран.
Беларусь является важным торговым партнером Армении, занимая по объему взаимной торговли третье место среди стран СНГ (после России и Украины). Внешнеторговый оборот двух стран в январе-августе 2012 года составил $28,4 млн. и увеличился по сравнению с соответствующим периодом 2011 года на 60,6%, экспорт - $24,1 млн. (увеличился на 57,2%), импорт - $4,3 млн. (увеличился на 82,5%).
Экспортными позициями Беларуси в торговле с Арменией являются шины, грузовые автомобили, молоко и молочные продукты, лекарственные средства, запчасти и принадлежности для автомобилей и тракторов. Кроме того, в Армении сформирована товаропроводящая сеть белорусских предприятий (более 25 субъектов). Открыты три предприятия с участием белорусского капитала. В армяно-белорусском торговом доме «Ар-Бе» представлено более 10 тыс. наименований белорусской продукции.
Основу армянского импорта составляют крепкие спиртные напитки, кремнистые земли, лекарственные средства и табачные изделия.
В 2011 году из Армении привлечено в Беларусь $8,4 млн. прямых иностранных инвестиций. В июле 2012 году в Минске открыто совместное производство по розливу армянского коньяка. Сейчас ведется работа по открытию в столице Беларуси армянского торгового дома.
При этом стороны констатировали, что торгово-экономические отношения двух стран могут быть более широкими. Принято решение активизировать двустороннее сотрудничество в промышленной сфере, по развитию кооперационных связей и созданию совместных предприятий, установлению прямых контактов между субъектами хозяйствования двух стран. В этой связи ряду министерств, ведомств и заинтересованных организаций, чьи представители входят в состав межправительственной комиссии, даны конкретные поручения.
По результатам заседания председателями белорусской и армянской частей комиссии Михаилом Амельяновичем и Тиграном Давтяном был подписан соответствующий протокол, в котором закреплены все принятые на встрече решения. Следующее заседание комиссии состоится в октябре 2013 года в Ереване.