Ռուսաստանը ձգտում է, որ Սիրիայում կարգուկանոն հաստատվի։ Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 21-ին, Բրյուսելում կայացած «Ռուսաստան -ԵՄ» գագաթաժողովն ամփոփող մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Եւս մեկ անգամ ցանկանում եմ նշել՝ կձգտենք, որ Սիրիայում կարգուկանոն հաստատվի, որ այն լինի ժողովրդավարական կարգ, որը բխում է սիրիացի ժողովրդի կամքից»,- ասել է նա։ «Ցանկալի չէր լինի, որ Սիրիայում որոշակի փոփոխություններից հետո այնտեղ խառնաշփոթ սկսվեր, որին մենք ականատես ենք տարածաշրջանի մի քանի այլ երկրներում»,- ավելացրել է Պուտինը։
«Մեր դիրքորոշումն այն է, որ մենք Սիրիայում գործող ղեկավարության փաստաբանները չենք, բայց համարում ենք, որ երկարաժամկետ համաձայնությունների գալու համար, պետք է հստակեցնել, թե ինչ կլինի Սիրիայի հետ ապագայում, երբ կապահովվեն քաղաքացիների շահերը, որոնք այնտեղ ապրում են, բոլոր կրոնական եւ էթնիկ խմբերը, ինչպես են նրանց ղեկավարելու, իսկ հետո արդեն ձեռնամուխ լինել այդ ծրագրի իրականացմանը»,-ՌԴ ղեկավարի խոսքերը մեջբերում է ԻՏԱՌՌ-ՏԱՍՍ-ը։
Պուտինը հիշեցրել է, որ Ժնեւում ձեռք են բերվել սահմանված պայմանավորվածություններ, որոնք հնչում են գրեթե նույն ձեւով, եւ Ռուսաստանի եվրոպական գործընկերներն ամբողջությամբ համաձայն են դրա հետ։

Россия стремиться к тому, чтобы в Сирии был порядок. Об этом заявил президент России Владимир Путин 21 декабря  на пресс-конференции по итогам саммита «Россия-ЕС в Брюсселе.
«Еще раз хочу подчеркнуть - будем стремиться к тому, чтобы в Сирии был порядок, чтобы это был демократический режим, основанный на волеизъявлении самого сирийского народа», - сказал он.  «Очень бы не хотелось, чтобы после каких бы то ни было изменений в Сирии, там наступил хаос, который мы наблюдаем в некоторых других странах региона», - добавил Путин.
«Наша позиция заключается в том, что мы не являемся адвокатами действующего руководства Сирии, но полагаем, что для того, чтобы достичь долгосрочных договоренностей, нужно сначала договориться о том, что будет с Сирией в будущем, как будут обеспечены интересы всех граждан, которые там проживают, всех конфессиональных и этнических групп, как она будет управляться, а потом, после этого, приступать к реализации этого плана», - приводит слова главы российского государства ИТАР-ТАСС.
Путин напомнил, что в Женеве были достигнуты определенные договоренности, которые звучат примерно в этом ключе, и европейские партнеры России в целом с этим согласились.