Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը «Ռուսթավի-» հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն, նախկինում արդարադատության եւ կրթության նախարար Նիկա Գվարամիայի համար խափանման միջոց է ընտրել 30 հազար լարի գրավի դիմաց ազատ արձակումը:
Մեղադրող կողմը պահանջում էր կալանավորել նրան, դա հիմնավորելով ամբաստանյալի «մտավոր կարողություններով», իսկ պաշտպանական կողմը ցանկանում էր, որ նրան ազատ արձակեն 20 հազար լարի գրավի դիմաց:
Գվարամիան գրավը պետք է վճարի 20 օրվա ընթացքում, որից հետո կլքի ազատազրկման վայրը, հաղորդում է «Գռուզիա Online»-ը:
30 հազար լարի գրավի որոշում է կայացվել նաեւ Ֆինանսների նախկին նախարար Ալեքսանդր Խետագուրիի, Էկոնոմիկայի նախկին փոխնախարար Կախա Դամենիայի,  «Թելասի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դեւի Կանդելակիի նկատմամբ: Եւս երկու հոգու՝ Իզաբելլա Գուտիձեի եւ Գեորգի Նեմսիցվերիձեի նկատմամբ դատարանը 15 հազար լարի գրավի որոշում է կայացրել:
Հիշեցնենք, որ այդ անձինք անցնում են ռուսական «Ինտեր ՌԱՕ ԵԷՍ» ընկերության կողմից կաշառք ստանալու սխեմա ստեղծելու մեջ: Նրանք, մասնավորապես, մեղադրվում են կեղծ գործարարության, հարկային փաստաթղթերի կեղծման եւ խոշոր չափերի կաշառք ստանալու փորձի մեջ:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել էր, որ ներկա աժիոտաժի ֆոնին, լավ կլինի ազատ արձակել Գվարամիային: Փաստորեն «անկախ» դատական համակարգը լսել է վարչապետի հորդորը:

Тбилисский городской суд избрал бывшему госчиновнику, а ныне гендиректору телекомпании «Рустави 2» Нике Гварамия в качестве меры пресечения освобождение под залог в размере 30 тысяч лари.
Обвинение требуовало ареста, обосновывая это «интеллектуальными возможностями» подсудимого, а защита добивалась освобождения Гварамия под залог в 20 тысяч лари. Гварамия должен выплатить залог в течение 20 дней, после чего покинет место заключения, сообщает «Грузия Онлайн».
Залог в 30 тысяч лари был избран судом сегодня и другим обвиняемым - экс-министру финансов Александру Хетагури, экс-замминистру экономики Кахе Дамения, гендиректору «Теласи» Дэви Канделаки. Еще двоим - Изабелле Гутидзе и Георгию Немсицверидзе суд назначил по 15 тысяч лари залога.
Напомним, все эти лица проходят по делу о мошеннической схеме получения взятки от российской компании «Интер РАО ЕЭС». В частности, им вменяется фиктивное предпринимательство, фальсификация налоговой документации и попытка получить взятку в крупных размерах.
Напомним, накануне по этому делу высказался Иванившили, который заявил, что в условиях раздуваемого вокруг дела ажиотажа Гварамия лучше освободить.