Դեկտեմբերի 25-ին Հայաստանի սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց «Save the children» կազմակերպության տնօրեն Իրինա Սաղոյանին եւ ծրագրի ղեկավար Ֆիլիպ Հովհաննիսյանին:
ՍՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե հանդիպման նպատակը Հայաստանում գտնվող սիրիահայերի որոշ հիմնախնդիրների համար լուծումներ որոնելն էր: Նախարարը տեղեկացրեց, որ սփյուռքի նախարարությունը ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ սիրիահայերի հետ տարվող աշխատանքների համակարգող նախարարությունն է,  ներկայացրեց մինչ օրս նախարարության նախաձեռնությամբ պետական մարմինների եւ այլ գերատեսչությունների հետ իրականացված աշխատանքի արդյունքները: Նախարարը նշեց,  որ Հայաստանում գտնվող սիրիահայերը հիմնականում խնդիրը շարունակում է մնալ աշխատանքի եւ բնակարանի հարցը:
Նախարարն առաջարկեց, հաշվի առնելով Քասախ գյուղում կազմակերպության՝ փախստականների համար նախատեսված շենք կառուցելու փորձը, սիրիահայերի համար եւս նմանատիպ նախաձեռնությամբ հանդես գալ, եւ առաջիկա ծրագրերում առաջնահերթ ուշադրության կենտրոնում պահել սիրիահայերի համար բնակարաններ կառուցելու անրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին «Save the children»-ի ներկայացուցիչերը տեղեկացրեցին, որ նախարարության տրամադրած տեղեկատվության հիման վրա կկազմվի ծրագիր, որով էլ կդիմեն միջազգային կազմակերպություններին՝ անհրաժեշտ միջոցներ ներգրավելու նպատակով:

Министр Диаспоры Армении Грануш Акопян 25 декабря приняла директора организации Save the children Ирину Сагоян и руководителя программы Филиппа Ованнисяна.
Как сообщает пресс-служба Министерства Диаспоры, целью встречи был поиск путей решения некоторых проблем находящихся в Армении сирийских армян. Министр проинформировала о том, что Министерство по поручению президента РА является ведомством, координирующим работу с сирийскими армянами, и представила результаты деятельности, проведенной по сей день по инициативе министерства вместе с государствеными органами и другими ведомствами. Министр отметила, что основной проблемой для находящихся в Армении сирийских армян продолжает оставаться вопрос трудоустройства и обеспечения квартирами.
Министр предложила, учитывая опыт организации в строительстве здания для беженцев в селе Касах,  выступить с подобной инициативой для сирийских армян,  и в будущих программах держать в центре внимания необходимость строительства квартир для сирийских армян.
В заключение встречи представители Save the children проинформировали о том, что на оснвании предоставленной Министерством информации будет подготовлена программа, которая затем будет представлена международным организациям для привлечения необходимых средств.