Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Սերգեյ Աղաբեկյանի նախագահությամբ, քննվում է Սահակ Խաչատրյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործը, ով մեղադրվում է զորամասը ինքնակամ լքելու մեջ:
«Փաստինֆո»-ի փոխանցմամբ, վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա լինելով զինծառայող, կոչումով շարքային, զինվորական ծառայությունից ժամանակավորապես խուսափելու նպատակով 2012թ-ի հոկտեմբերի 20-ին ինքնակամ լքել է զորամասը եւ 2012թ-ի նոյեմբերի 3-ին հայտնաբերվել եւ բերման է ենթարկվել ՌՈ օպերատիվ հետախուզական բաժին:
Նախաքննական մարմինը Սահակ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 361-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա հունվարի 16-ին:

В Армении судят солдата за самовольную отлучку. Дело рассматривает суд общей юрисдикции Сюникской области.
Как сообщает «Пастинфо» рядовому Сааку Хачатряну предъявлено обвинение в связи с тем, что он 20 октября 2012 года самовольно покинул воинскую часть и 3 ноября 2012 года был пойман и подвергнут приводу в оперативно-разведывательный отдел Военной полиции.
С.Хачатряну предъявлено обвинение по 1-ой части 361 статьи УК Армении (Самовольное оставление воинской части или места службы, а также неявка без уважительных причин на службу при увольнении из части, при назначении, из командировки, отпуска или лечебного учреждения продолжительностью более трех суток, но не более одного месяца, а также три и более раза в течение трех месяцев продолжительностью от одного до трех суток, совершенные военнослужащим, проходящим военную службу по призыву или на контрактной основе). В качестве меры пресечения в его отношении избран арест. Следующее заседание суда состоится 16 января.