«Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Պետրոս Մակեյանը չի պատրաստվում մեկնաբանել իրենց կուսակցության փոխնախագահ Ղուկաս Մեհրաբյանի եւ կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Պետրոս Գեւորգյանի հայտարարությունը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց նա:
Պետրոս Մակեյանը նշեց, որ նրանք պատվեր են կատարում, իսկ թե ում պատվերն են կատարում, չցանկացավ ասել` խորհուրդ տալով հենց նրանցից ճշտել, եւ հավելելով, որ դա ցույց կտա ժամանակը: «Մենք 15 տարի իրար հետ էս դժոխքով անցել ենք, մարդիկ, կարող է, թյուրիմացության մեջ են, հիմա ի՞նչ ասեմ»,- ասաց նա: Կուսակցության ղեկավարն ասաց, որ անձնական որեւէ հակասաություն նրանց հետ չի ունեցել: Ինչ վերաբերում է գործնական տարաձայնություններին, ապա նա նշեց, որ իրենց մոտ բազմակարծություն է, տարաձայնություններ միշտ էլ կարող են լինել:
Իսկ թե ուրիշ ովքեր են Պետրոս Գեւորգյանի եւ Ղուկաս Մեհրաբյանի կողմնակիցները` Մակեյանը չգիտեր: Նա միայն նշեց, որ իրենց կուսակցությունը բազմամարդ կուսակցություն է, քաղխորհուրդը կազմված է 15 հոգուց: «Անլուրջ մեղադրանքներ են, ես լուրջ չեմ կարող պատասխանել»,- ասաց Պետրոս Մակեյանը:
Նա նաեւ նշեց, որ կուսակցության ղեկավարը իրենց մոտ ընտրվում է կանոնադրությամբ, քաղխորհուրդը եւ համագումարը պետք է որոշեն  կուսակցության ղեկավարի հարցը: «Կուսակցության աշխատանքները իրենց ռիթմով շարունակվում են, առանձին մարդկանց քմահաճույքով չի շարժվում»,- ասաց Պետրոս Մակեյանը:
Նա նշեց, որ առաջիկայում քաղխորհուրդը նիստ կանի եւ իր դիրքորոշումը կասի, կամ էլ կուսակցության լրատվական ծառայությունը հանդես կգա հայտարարությամբ:
Հիշեցնենք, որ ԺՀԿ հիմնադիր անդամներ, կուսակցության փոխնախագահ Ղուկաս Մեհրաբյանը եւ կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Պետրոս Գեւորգյանը: հայտարարություն են տարածել եւ նշել, թե արդեն մեկ ամսից ավելի է, ինչ Պետրոս Մակեյանի համար օրը բացվում է «Ժողովրդավարական հայրնեիք» կուսակցության 14 տարվա ղեկավարի իր պաշտոնը կորցնելու մտքից սարսափած։
«Հենց այդ պատճառով է նա հայտնվում տարբեր լրատվամիջոցներում՝ իրականությունը խեղաթյուրող անհիմն «քննադատություններով», «մեկնաբանություններով» ու «հայտարարություններով»։ Պետրոս Մակեյանը խուսափել եւ խորամանկորեն վիժեցրել է ԺՀԿ նախօրոք պայմանավորված քաղխորհրդի դեկտեմբերի 31-ի հավաքը եւ հունվարի 19-ի նիստը, որտեղ պետք է բացատրություններ տար իր գործողությունների համար։ Դրանց փոխարեն իր նախաձեռնությամբ հրավիրել է քաղխորհրդի արտահերթ նիստ քաղխորհրդի անդամների մի մասի համար անհարմար կիրակի օրը՝ հունվարի 13-ին։ Այստեղ նա ինչ-որ բամբասանքներ որպես ինֆորմացիա հրապարակելով՝ թյուրիմացության մեջ է գցել ներկաներին, իսկ  իր գործողությունների հետ կապված որեւէ հարց այդպես էլ  քննարկման չի դրել ու որեւէ բացատրություն չի տվել։
Այս պայմաններում մենք ստիպված ենք անել հետեւյալ հայտարարությունը.  Պետրոս Մակեյանը (որի գործունեության հետեւանքով է նաեւ, որ Ժողովրդավարական Հայրենիք կուսակցությունը հայտնվել է փողոցում) այլեւս բարոյական իրավունք չունի զբաղեցնել ԺՀԿ-ի նախագահի պաշտոնը եւ տարբեր կազմակերպություններում հանդես գալ կուսակցության անունից»,- հայտնել են նրանք։

Лидер партии «Демократическая родина» Петрос Макеян не собирается комментировать заявление вице-председателя партии Гукаса Меграбяна и члена Политсовета Петроса Геворкяна. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил сам Петрос Макеян.
Политик отметил, что они выполняют заказ, а вот чей заказ – не захотел озвучить, посоветовав уточнить это у них самих и добавив: все покажет время. «15 лет мы вместе прошли через этот ад, может быть, люди впали в заблуждение», - сказал Макеян. Руководитель партии отметил, что не имел личных разногласий с ними. Что касается деловых противоречий, то он подчеркнул: у них плюрализм, разногласия могут быть всегда.
В ответ на вопрос, кто еще был сторонником Петроса Геворкяна и Гукаса Меграбяна, Макеян отметил, что не знает. «Наша партия является многолюдной, Политсовет состоит из 15 человек. Это – несерьезные обвинения, я не могу ответить серьезно», - подчеркнул он. Петрос Макеян также добавил, что вопрос руководителя партии, согласно Уставу, должны решать Политсовет и съезд. «Работы партии продолжаются своим ритмом, не обращая внимание на капризы отдельных людей», - отметил он. Макеян также сообщил, что в ближайшее время Политсовет созовет заседание и выскажет свою позицию, или же с заявлением выступит пресс-служба партии.
Напомним, что члены-учредители партии «Демократическая родина» - вице-председатель Гукас Меграбян и член Политсовета Петрос Геворкян распространили заявление о том, что уже больше месяца, как для Петроса Макеяна день начинается со страхом потерять 14-летний пост лидера партии «Демократическая родина». «Именно по этой причине он выступает в различных СМИ с необоснованными «комментариями» и «заявлениями». Петрос Макеян избежал и сорвал собрание Политсовета партии «ДР», запланированное заранее на 31 декабря, и заседание 19 января, где он должен был дать объяснения за свои действия. Вместо этого он по своей инициативе созвал внеочередное заседание Политсовета в день, неудобный для части членов, в воскресенье, 13 января. Здесь он, опубликовав какие-то сплетни в качестве информации, ввел присутствующих в заблуждение, а в связи со своими действиями никакого объяснения так и не дал.
В нынешних условиях мы вынуждены сделать следующее заявление: Петрос Макеян (вследствие деятельности которого партия «Демократическая родина» оказалась на улице) больше не имеет морального права занимать кресло председателя партии и выступать в разных организациях от ее имени», - заявили они.