Փետրվարի 18-ին BBC հեռուստառադիոհեռարձակման կորպորացիայում տեղի ունեցած ապստամբությունը չի ազդել ընկերության` մոտ 2 հազար աշխատատեղ կրճատելու որոշման վրա:
«Մենք հասկանում ենք, որ դժվար է գիտակցել կրճատումների հետ կապված իրադրությունը, բայց մեզ էլ հիասթափեցրել է Լրագրողների ազգային պրոֆմիության գործունեությունը»,- Yorkshire Evening Post թերթին հայտարարել է  BBC-ի ներկայացուցիչը, հայտնում է The Moscow Postը:
Միաժամանակ, ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-Տելեկոմը, Լրագրողների ազգային միության ներկայացուցիչները, որոնք կազմակերպել են ապստամբությունը, խոստացել են շարունակել ցնցումները, մինչեւ ղեկավարությունը կվերանայի աշխատանքից զանգվածային հեռացումների որոշումը:
Չբացառելով նոր ցույցերի անցկացումը` Լրագրողների ազգային միությունը պատրաստակամություն է հայտնել` շարունակել բանակցությունները: Պրոֆմիությունը նաեւ կոչ է արել սառեցնել կրճատումներն այնքան ժամանակ, մինչեւ ապրիլ ամսին BBC գլխավոր տնօրենի պաշտոնը կստանձնի Թոնի Հոլը:
BBC-ում փետրվարի  18-ին տեղի ունեցած ապստամբության պատճառով նրա հեռուստա եւ ռադիոէկրաններում բացակայել են քիչ թե շատ հայտնի լրատվական հաղորդումները, որոնք փոխարինվել են ավելի վաղ ձայնագրված հաղորդումներով: Ապստամբությանը մասնակցել են հաղորդավարներ եւ լրագրողներ, սյուժեներ պատրաստողներ,այդ թվում եւ արտասահմանյան աշխատակազմերից:
Պրոֆմիությունը դեմ է հանդես եկել BBC ղեկավարության կողմից իրականացված միջոցների տնտեսման ծրագրին, որը նախատեսում է մոտ 23 հազար աշխատատեղերից երկու հազարի կրճատումը: Հեռարձակող կորպորացիայի տվյալներով` աշխատանքից հեռացվել են 153 աշխատակիցներ, 554-ը պաշտոնաթող են եղել սեփական կամքով, եւ եւս 186-ը նոր պաշտոնների են նշանակվել:

Забастовка, прошедшая 18 февраля в телерадиовещательной корпорации BBC, не повлияла на решение руководства компании о сокращении около 2 тысяч рабочих мест.
«Мы понимаем, как тяжело воспринимать ситуации, связанные с сокращением, но и нас в свою очередь разочаровывают действия Национального профсоюза журналистов», - заявил газете Yorkshire Evening Post представитель BBC, передает The Moscow Post.
Между тем, как сообщает ТАСС-Телеком,  организаторы забастовки из Национального союза журналистов (НСЖ) пообещали продолжить проведение стачек, если администрация компании не пересмотрит решение о массовых увольнениях.
Не исключив проведения новых выступлений, Национальный союз журналистов в то же время выразил готовность к продолжению переговоров. Профсоюз также призвал к введению моратория на сокращение штатов до тех пор, пока в апреле не вступит в должность новый генеральный директор BBC Тони Холл.
Из-за забастовки журналистов BBC 18 февраля в ее теле- и радиоэфире отсутствовали наиболее рейтинговые новостные программы, которые заменили ранее записанными передачами. В забастовке приняли участие ведущие передач и журналисты, готовящие сюжеты, в том числе зарубежные собкоры.
Профсоюз выступает против проводимой руководством BBC программы экономии средств, которая предусматривает сокращение двух тыс. из примерно 23 тыс. работников корпорации. По данным вещательной корпорации, уже были принудительно уволены 153 сотрудника, 554 покинули посты по собственному желанию, еще 186 переведены на новые должности.