ԱԻՄ առաջնորդ, մահափորձի ենթարկված նախագահի թեկնածու Պարույր  Հայրիկյանը փետրվարի 18-ի լույս 19-ի գիշերը մնացել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում եւ այսօր գիշերն էլ կմնա այնտեղ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց հիվանդանոցի տնօրեն Արա Մինասյանը:
Նա նշեց, որ Պարույր Հայրիկյանի առողջական վիճակը բավարար է, շարունակվում է վերականգնողական եւ ֆիզիոթերապեֆտիկ բուժումը: Արա Մինասյանի խոսքով` աջ ձեռքի ցավերը դեռ չեն դադարել, բայց որոշ չափով մեղմացել են: Տնօրենը նշեց, որ նախագահի թեկնածուն հիվանդանոցում կմնա առնվազն 5 օր:
Նշենք, որ երեկ  իր քաղաքացիական պարտքը կատարելուց հետո Պարույր Հայրիկյանը վերադարձել է հիվանդանոց:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի վրա մահափորձ է կատարվել Երեւանի կենտրոնում` իր տան մոտ,  հունվարի 31-ին, ժամը մոտ 23:20-ին: Գործը հարուցվել է Հայաստանի ՔՕ 34-305 հոդվածով (պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով մահափորձ, որը նախատեսում է տասներկուսից քսան տարի ազատազրկում կամ ցմահ դատապարտում): Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում,  փետրվարի 7-ին, Հայրիկյանի վրա մահափորձ կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են երկու տղամարդ` Խաչատուր Պողոսյանն ու Սամվել Հարությունյանը, որոնք Երեւանում էին գտնվում անօրինական կերպով, առանց որոշակի զբաղմունքի, եւ ավելի վաղ դատապարտվել էին թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության համար: Երկուսն էլ խոստովանական ցուցմունքներ են տվել: Մահափորձից հետո` փետրվարի 1-ին, Հայրիկյանը հայտարարել է, որ մտադիր է դիմել Սահմանադրական դատարան` ընտրությւնները հետաձգելու խնդրանքով: Այնուհետեւ նա մի քանի անգամ փոխել է իր որոշումը` մեկ հայտարարելով, որ դիմելու է, մեկ` որ դեռ որոշում չի կայացրել: Փետրվարի 10-ին Պարույր Հայրիկյանը դիմել է ՍԴ` երկու շաբաթով ընտրությունները հետաձգելու խնդրանքով, իսկ փետրվարի  11-ին նա ՍԴ-ից հետ է վերցրել իր դիմումը: Նույն օրը նա դուրս է գրվել հիվանդանոցից: Սակայն մարզեր կատարած այցելությունները վատ էին անդրադարձել նրա առողջական վիճակի վրա, աջ ձեռքի ցավերը ուժեղացել էին եւ նրան տեղափոխել էին «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն:

Кандидат в президенты, лидер объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян ночь с 18 на 19 февраля провел в медицинском центре «Сурб Григор Лусаворич» и сегодня ночью останется там. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил директор больницы Ара Минасян.
Он отметил, что состояние здоровья Паруйра Айрикяна удовлетворительное, продолжается восстановительное и физиотерапевтическое лечение. По словам Ара Минасяна, боли в области правой руки пока еще не прекратились, однако в некоторой степени облегчились. Директор подчеркнул, что кандидат в президенты останется в больнице минимум 5 дней.
Отметим, что вчера после исполнения гражданского долга Паруйр Айрикян вернулся в больницу.
Покушение на кандидата в президенты Армении Паруйра  Айрикяна было совершено 31 января около 23 часов 20 минут во дворе дома, где он проживает, в центре Еревана. Дело возбуждено по статье 34-305 Уголовного кодекса Армении (покушение на убийство государственного, политического или общественного деятеля, совершенное в целях прекращения его деятельности, наказывается лишением свободы на срок от двенадцати до двадцати лет либо пожизненным лишением свободы). В результате проведенных Службой национальной безопасности Армении оперативно-следственных мероприятий, 7 февраля по подозрению в покушении на Айрикяна задержаны двое мужчин – находящийся в Ереване нелегально, без определенного занятия, ранее судимый за незаконный оборот наркотиков Хачатур Погосян (1966 г.р) и Самвел Арутюнян (1972 г.р). Х.Погосян и С.Арутюнян дали признательные показания.
Сразу после покушения 1 февраля Айрикян заявил, что намерен обратиться в Конституционный суд с просьбой о переносе выборов. Затем он несколько раз менял свое решение, то заявляя, что обращается, то заявляя, что еще не принял решения. 10 февраля Паруйр Айрикян представил обращение в КС о переносе выборов на двухнедельный срок, 11 февраля он отозвал из КС свое обращение. В тот же день он был выписан из больницы. Однако визиты в области республики плохо сказались на состоянии его здоровья, усилились боли в области правой руки, и его госпитализировали в медицинский центр «Сурб Григор Лусаворич».