Վրաստանի ղեկավարությունը խորհրդարանում փոփոխություններ է մտցրել «օկուպացված տարածքների վերաբերյալ» օրենքի մեջ: Այժմ Աբխազիա կամ Հարավային Օսիա առաջին անգամ այցելելու համար հարկ կլինի վճարել ընդամենը մի փոքր տուգանք, իսկ մի շարք դեպքերում այնտեղ գնալը լրիվ օրինական կլինի:
Ըստ վրացական լրատվամիջոցների` օրինագծի համաձայն Աբխազիա եւ Հարավային Օսիա առաջին այցելության համար պետք է վճարել 400 լարի (մոտ 250 դոլար) վարչական տուգանք: Քրեական գործ կհարուցվի միայն այդ հանրապետություններ կատարած այցը կրկնելու դեպքում:
Բացի այդ, վրացական կառավարությունն իրավունք կստանա պաշտոնապես թույլատրել այցն Աբխազիա եւ Հարավային Օսիա, որի դեպքում ընդհանրապես պատիժ չի սահմանվի:
Հարավային Օսիան եւ Աբախազիան Վրաստանի կողմից ճանաչվել են որպես «օկուպացված տարածքներ» եւ, համաձայն գործող օրենքի, առանց Թբիլիսիի իմացության եւ թույլտվության այդ տարածքներ այցելելու համար կպատժվեն կամ խոշոր գումարային տուգանք վճարելով (սկսած 1,2 հազար դոլարից), կամ մինչեւ չորս տարի ազատազրկմամբ:

Правительство Грузии внесло в парламент смягчающие поправки к закону «Об оккупированных территориях». Теперь за первое посещение Абхазии или Южной Осетии придется заплатить лишь небольшой штраф, а в ряде случаев съездить туда вообще можно будет легально.
Согласно законопроекту, по данным грузинских СМИ, первое посещение Абхазии и Южной Осетии будет караться административным штрафом в 400 лари (около $250). Уголовное наказание будет наступать только за повторное посещение республик.
Кроме того, грузинское правительство получит право выдавать официальные разрешения на визиты в Абхазию и Южную Осетию, посещение которых в таком случае вообще не будет наказываться.
Южная Осетия и Абхазия были признаны Грузией «оккупированными территориями», и согласно действующему закону, посещение этих территорий без ведома и разрешения Тбилиси наказывается либо крупным денежным штрафом (от 1,2 тысячи долларов), либо тюремным заключением на срок до четырех лет.