Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը ԼՂ խնդրի լուծման հարցում առաջընթաց չի կանխատեսում:
Պատասխանելով մինչեւ հոկտեմբերին Ադրբեջանում կայանալիք ընտրությունները ԼՂ հարցում հնարավոր առաջընթացի մասին NEWS.am-ի հարցին, Իսկանդարյանը նշեց, որ «ոչ մի փոփոխություն էլ չի լինի»: Նրա խոսքով` նախ Ադրբեջանում ընտրություններ չեն լինում այնպես, ինչպես դրանք տեղի են ունենում Հայաստանում: «Երկրորդ, որեւէ առաջընթաց չարժե սպասել մինչեւ Ադրբեջանում տեղի ունենալիք ընտրությունները կամ դրանից հետո»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է հարեւան երկրում կայանալիք «ընտրություններին» ապա, ըստ Իսկանդարյանի, կհաղթի Իլհամ Ալիեւը եւ կշարունակի մնալ իշխանության: «Ադրբեջանում ընտրություններ տեղի չեն ունենում: Ադրբեջանը քաղաքական կամ քաղաքագիտականառումներով Կովկաս չէ, այն Կենտրոնական Ասիա է: Այդ առումով, մենք Վրաստանից եւս շատ տարբերվում ենք, բայց մեզ մոտ եւ Վրաստանում գործում է քաղաքական փոխհարաբերությունների նույն տիպը, իսկ Ադրբեջանում բոլորովին այլ վիճակ է: Այդ երկիրը կարելի է համեմատել Ուզբեկստանի, Ղազախստանի, Թուրքմենստանի հետ: Դա այլ իրականություն է»,-ամփոփեց քաղաքագետը:

Армянский политолог, директор Института Кавказа Александр Искандарян не прогнозирует подвижек в урегулировании нагорно-карабахского конфликта в текущем году.
Отвечая на вопрос корреспондента Новости Армении-NEWS.am о вероятности подвижек до намеченных на октябрь выборов президента Азербайджана, политолог заметил, что «никаких изменений не будет». По его словам, во-первых, выборов в Азербайджане в том смысле, в каком они бывают в Армении, не происходит, соответственно. Во-вторых. никаких подвижек до, а также после выборов в Азербайджане, ждать не стоит.
Что касается прогнозов касательно «выборов» в соседней стране, то, как отметил Александр Искандарян, «выиграет Ильхам Гейдарович Алиев. Он будет продолжать находиться у власти». «В Азербайджане не происходит выборов. Азербайджан в политическом или политологическом смысле это не Кавказ, это Центральная Азия. В этом смысле мы от Грузии тоже сильно отличаемся, но ситуация у нас и Грузии это все-таки один тип политических взаимоотношений, а в Азербайджане совершенно иной – его надо сравнивать с Узбекистаном, Казахстаном, Туркменией. Это другая реальность», - отметил эксперт.