Մերձմոսկվայի Պուշկինոյում «խոզի գրիպից» 8 տարեկան երեխա է մահացել: Նրա մահվան փաստը հաստատել է Մոսկվայի մարզի առողջապահության նախարար Նինա Սուսլովնան, ով նշել է, որ ախտորոշումը վերջնական է:
Միաժամանակ, նախարարը պարզաբանել է, որ «խոզի գրիպը» դժվար է ախտորոշել, քանի որ հիվանդությունն ընթանում է սովորական վարակի պես:
Դրանից մեկ օր առաջ «Ռոսպոտրեբնադզորը» հաստատել է եւս մեկ նմանատիպ դեպք, այս դեպքում մահացել է մի աղջնակ:
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ փետրվարի 17-ին Մերձմոսկվայի Դմիտրովա ավանում A(H1N1) վարակից մահացել է 11-ամյա դպրոցական աղջիկը: Նրա հարազատները պնդել են, որ իրենց հաջողվել է երեխային հիվանդանոց տեղափոխել միայն երրորդ անգամ բժիշկներին դիմելուց հետո, հաղորդում է «Վզգլյադը»:
Ինչպես գրում է «Fontanka.ru»-ն, Խաբարովի բժիշկները A/H1N1 տիպի գրիպ են ախտորոշել Թաիլանդում հանգստացած երեխայի մոտ: Ներկայումս դպրոցական երեխան գտնվում է բժիշկների հսկողության տակ:

В подмосковном Пушкино от «свиного гриппа» умер восьмилетний мальчик. Случай смерти от свиного гриппа подтвердила министр здравоохранения региона Нина Суслонова. Она отметила, что диагноз поставлен уже окончательно.
При этом министр здравоохранения Московской области пояснила, что свиной грипп сложно диагностировать, так как болезнь протекает так же, как и обычная инфекция.
Днем ранее Роспотребнадзор предварительно подтвердил смерть девочки в Подмосковье от свиного гриппа.
Ранее в СМИ появилась информация о том, что 11-летняя школьница 17 февраля скончалась в больнице подмосковного Дмитрова в результате осложнений от вируса гриппа A(H1N1), известного как свиной грипп. При этом родственники девочки утверждали, что ее удалось госпитализировать лишь после третьего обращения к врачам, сообщает ВЗГЛЯД.
Как пишет «Фонтанка.Ру», хабаровские врачи диагностировали грипп типа A/H1N1 у отдыхавшего в Таиланде ребенка.
Случай выявлен на прошлой неделе в пункте пропуска Хабаровского аэропорта у ребенка школьного возраста, который отдыхал в Таиланде. Диагноз подтвержден лабораторно. Сейчас за школьником ведут наблюдение медики.