Թունիսի իշխանությունները հայտարարել են, որ ազդեցիկ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Շոքրի Բելայիդի սպանության թիկունքում կանգնած են  ծայրահեղական իսլամիստները: Մարդասպանն արդեն կալանավորված է, մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնել են ոստիկանները, հաղորդում է   BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
AFP-ին վկայակոչելով ` ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ ենթադրյալ մարդասպանը կահույքի արտադրության 31-ամյա վարպետ է: Նա ձերբակալվել է Կարթագենում: Նրա համախոհ մոտոցիկլավարը օգնել էր փախչել հանցագործության  վայրից:
Ընդդիմադիր «Ալ Վաթադի» առաջնորդ Շոքրի Բելայիդին Թունիսում այս տարվա փետրվարի 6-ին սպանել էին անհայտ երկու անձինք: Նրա մահը հասարակական լայն արձագանք էր ստացել` անկարգությունների ալիք հրահրելով ամբողջ երկրում: Այդ միջադեպը սրել էր քաղաքական ճգնաժամը, ինչը վարչապետ Համադի Ջեբալիին ստիպել էր հրաժարական տալ:

Власти Туниса объявили, что за убийством влиятельного оппозиционного политика Шокри Белаида стоят радикальные исламисты. Непосредственный исполнитель уже арестован, заявили полицейские на пресс-конференции, передает Русская служба BBC.
Как сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на AFP, предполагаемым убийцей является 31-летний мастер по производству мебели. Он был арестован в пригороде тунисской столицы Карфагене. Его сообщник, мотоциклист, помог киллеру скрыться с места преступления.
Лидера оппозиционной «Аль-Ватад» Шокри Белаида двое неизвестных убили в Тунисе 6 февраля этого года. 48-летний политик был смертельно ранен несколькими выстрелами на пороге собственного дома в одном из столичных кварталов.
Его смерть вызвала широкий общественный резонанс, спровоцировав волну беспорядков по всей стране. Это происшествие обострило политический кризис, который вынудил премьер-министра Хамади Джебали подать в отставку.