Մալիի Քիդալ քաղաքում փետրվարի 27-ի գիշերը մահապարտի մասնակցությամբ ահաբեկչություն է տեղի ունեցել: Ահաբեկիչը պայթուցիկներով մեքենա է պայթեցրել:
Ահաբեկչությունը կատարվել է Քիդալի արեւելյան հատվածի անցակետի դիմաց, որը գտնվում է «Հանուն Ազավադի ազատագրման ազգային շարժման» տուարեգների վերահսկողության տակ: Ըստ Մալիի ռազմական շրջանակների աղբյուրի ` հարձակման թիրախը ֆրանսիացի զինծառայողները չեն եղել, հայտնում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
«ՌԻԱ Նովոստին» հայտնում է, որ պայթյունի հետեւանքով զոհվել է չորս մարդ:
Մալիում քաղաքական ճգնաժամը սկսվել էր մեկ տարի առաջ, երբ ազգային բանակի զինվորները տապալել էին պետության ղեկավարին: Իրադրությունից օգտվել էին զինված իսլամիստները` զավթելով երկրի հյուսիսը: 2013թ. հունվարի 11-ից ֆրանսիական բանակը Մալիում հակաահաբեկչական գործողություն է ծավալում: Գրոհայինների դեմ պայքարում են նաեւ աֆրիկյան պետությունների զինծառայողները:

В милийском городе Кидаль в ночь на 27 февраля совершен теракт с участием смертника. Террорист подорвал начиненный взрывчаткой автомобиль.
Теракт совершен против контрольно-пропускного пункта в восточной части Кидаля, который находится под контролем туарегов из «Национального движения за освобождение Азавада». По данным источника в военных кругах Мали, французские военнослужащие не были целью атаки, так как смертник направлялся из города, а не в сторону аэропорта, который контролируют французы, сообщает «Российская газета».
Как сообщает РИА Новости со ссылкой на Reuters, в результате взрыва погибли не менее четырех человек.
Политический кризис в Мали начался около года назад после того, как солдаты национальной армии добились свержения главы государства. Ситуацией воспользовались вооруженные исламисты, которые захватили север страны. С 11 января 2013 года французская армия проводит в Мали контртеррористическую операцию. Поддержку в борьбе с боевиками также оказывают военнослужащие африканских государств.