Սումգայիթի իրադարձությունների վերաբերյալ հայկական կողմի գնահատականները ժամանակին են տրվել: Այդ մասին փետրվարի 27-ին կայացած կլոր սեղանին հայտարարել է Հայաստանի Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը:
«Ցեղասպանություն» եզրույթը անհրաժեշտ է շատ զգույշ կիրառել: Սումգայիթը Ադրբեջանում հայերի ցեղասպանության շղթայի միակ մեկ օղակն է: Սումագյիթի իրադարձությունները չի կարելի ոչնչի հետ համեմատել, եւ ես դեմ եմ Խոջալուի ողբերգական իրադարձությունների հետ դրանք քննարկելուն, որովհետեւ դա տեղի է ունեցել ռազմնական գործողությունների փուլում»,- նկատել է Հմայակ Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ 1988թ. փետրվարի 27-29-ին Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում հայերի զանգվայաին ջարդեր են եղել, որոնք ուղեկցվել են դաժան սպանություններով:

С армянской стороны оценки событий в Сумгаите были даны вовремя. Об этом 27 февраля в ходе круглого стола заявил председатель Союза политологов Армении Амаяк Ованнисян.
«Термин «геноцид» необходимо использовать очень осторожно. Сумгаит является лишь одной частью всего звена геноцидов армян в Азербайджане. События в Сумгаите нельзя сравнивать ни с чем, и я против обсуждения этого вопроса вместе с трагическими событиями в Ходжалу, которые произошли в ходе военных действий», - отметил Амаяк Ованнисян.
Напомним, что 27 – 29 февраля 1988 года в азербайджанском городе Сумгаит произошли массовые армянские погромы, сопровождавшиеся жестокими убийствами.