Ներկայումս ավելի շատ են տարածվում ադրբեջանական կողմից հորինված Խոջալուի` իրականությանը չհամապատասխանող «ցեղասպանության» մասին տեղեկությունները: Այս մասին փետրվարի 27-ին, կլոր սեղանի ընթացքում հայտարարել է Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցության հարցերով վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը:
«Ես մտադիր եմ այսօր խոսել Խոջալուի մասին: Ամենաանհանգստացնող փաստն այն է, որ ԱՄՆ երկու նահանգներում եւ եվրոպական մի քանի երկրների մի շարք պետական կառույցներում ընդունվել եւ ճանաչվել է փաստացի անիրական երեւույթը` Խոջալուի «ցեղասպանությունը»: Հայաստանի պետական կառույցները  պետք է պահանջեն համապատասխան ճշտումներ եւ անհրաժեշտ ապացույցներ այդ հորինված «ցեղասպանության» վերաբերյալ: Բոլոր փաստերն ու փաստարկները պետք է քննարկվեն»,- ընդգծել է քաղաքագետը:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմը հայտարարել է, որ «ցեղասպանությունը» կատարվել է 1992 թվականի հունվարի 26-ի գիշերը Լեռնային Ղարաբաղի Խոջալու քաղաքն ազատագրելու ժամանակ: Միաժամանակ, ինչպես հայտարարել է Ադրբեջանի այդ ժամանակվա նախագահ Այազ Մութալիբովը, ադրբեջանական հասարակության բնաջնջումը կատարվել է Ադրբեջանի Ազգային ճակատի կողմից, որը փորձել է տապալել իրեն:

На сегодняшний день все больше распространяется неправдивая информация в связи с рядом так называемых «геноцидов», вымышленных азербайджанской стороной. Об этом 27 февраля в ходе круглого стола заявил руководитель Аналитического центра по вопросам глобализации и регионального сотрудничества, политолог Степан Григорян.
«Я сегодня намерен говорить о Ходжалу. Очень беспокоящим фактом надо считать то, что в двух штатах США и еще в ряде государственных структур нескольких европейских стран были приняты резолюции о признании «геноцида» в Ходжалу, фактически нереального явления. Госструктуры Армении должны потребовать соответствующих уточнений и необходимых доказательств, касающихся этого выдуманного «геноцида». Все аргументы и факты должны быть обсуждены», - подчеркнул политолог.
Напомним, что азербайджанская сторона заявляет о «геноциде», якобы учиненном армянскими вооруженными формированиями при освобождении в ночь на 26 января 1992 года города Ходжалу в Нагорном Карабахе. Между тем, как заявил тогдашний президент Азербайджана Аяз Муталибов, истребление мирного азербайджанского населения было организовано Народным фронтом, пытавшимся его свергнуть.