ԱԻՄ առաջնորդ, մահափորձի ենթարկված նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը հերթական գրառումն է արել «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում: Նա, մասնավորապես, գրել է. ««Կարմիր Խաչի» հիվանդանոցում եմ, խնդրում եմ այցելության չգալ։ Փորձում ենք վերականգնվել՝ օրական 7-8 միջոցառում։ Ես դեռ շատ հեռու եմ ինքս ինձնից՝ անցեյլում եղածիս 10, առավելագոյնը՝ 20 տոկոս։ Մտադիր եմ կիրառել իմ իմացածը․․․ եթե կարղանամ։ Մահափորձը հետաքննողները իրենց տարօրինակ են պահում․ կատարողներին բացահայտել են բայց ոչ մի առաջընթաց։ Երեւի բավարար անկախություն չունեն։ Դա կարող է նաեւ վտանգավոր լինել»:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի վրա մահափորձ է կատարվել Երեւանի կենտրոնում` իր տան մոտ, հունվարի 31-ին, ժամը մոտ 23:20-ին: Գործը հարուցվել է Հայաստանի ՔՕ 34-305 հոդվածով (պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով մահափորձ, որը նախատեսում է տասներկուսից քսան տարի ազատազրկում կամ ցմահ դատապարտում): Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում, փետրվարի 7-ին, Հայրիկյանի վրա մահափորձ կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են երկու տղամարդ` Խաչատուր Պողոսյանն ու Սամվել Հարությունյանը, որոնք Երեւանում էին գտնվում անօրինական կերպով, առանց որոշակի զբաղմունքի, եւ ավելի վաղ դատապարտվել էին թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության համար: Երկուսն էլ խոստովանական ցուցմունքներ են տվել, սակայն մինչ օրս հայտնի չեն նման քայլի դրդապատճառները:

Бывший кандидат в президенты, глава объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян сделал очередную запись на своей фейсбуковской странице.
Он, в частности, написал: «Я нахожусь в больнице «Красного Креста», прошу не посещать меня. Пытаюсь восстановиться – ежедневно 7-8 процедур. Я намерен применить свои знания… если смогу. Следователи по покушению ведут себя странно: выяснили совершивших преступление, однако никакого прогресса. Наверно, недостаточно независимы. Это весьма  опасно».
Напомним, что на кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна 31 января было совершено покушение во дворе дома, где он проживает, в центре Еревана. Дело возбуждено по статье 34-305 Уголовного кодекса Армении (покушение на убийство государственного, политического или общественного деятеля, совершенное в целях прекращения его деятельности, наказывается лишением свободы на срок от двенадцати до двадцати лет либо пожизненным лишением свободы). В результате проведенных Службой национальной безопасности Армении оперативно-следственных мероприятий 7 февраля по подозрению в покушении на Айрикяна задержаны двое мужчин – находящийся в Ереване нелегально, без определенного занятия, ранее судимый за незаконный оборот наркотиков Хачатур Погосян и Самвел Арутюнян. Оба дали признательные показания.