2013-25 թվականներին Հայաստանը պետք է անցնի «բաց երկնքի» քաղաքականության: Այդ մասին նշված է ՀՀ ֆինանսների նախարարության հրապարակած «2012-15 թ.թ. հեռանկարային զարգացման ռազմավարական ծրագրում» (նախագիծ):
«Բաց երկնքի» քաղաքականությունը ենթադրում է ցածր բյուջետային ավիափոխադրողների ներգրավում, երկաթուղային ուղեվորափոխադրումների շուկայի ապամենաշնորհում եւ մրցակցային բնույթի ապահովում, Երեւանից դուրս զբոսաշրջության ենթակառուցվածքների ստեղծում եւ արդիականացում, ինչպես նաեւ միջազգային հյուրանոցային օպերատորների ներգրավման խրախուսում:
Սպասվում է, որ 2025 թ. Հայաստանը տարեկան կընդունի 2,3 մլն զբոսաշրջիկ՝ ներկայիս 800 հազարի համեմատ:
Նշենք, որ մի շարք եվրոպական ավիաընկերություններ 2012 թ. դադարեցրել են չվերթները դեպի Երեւան՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի բարձր գների եւ ոչ ազատ օդային տարածքի պատճառով:

YEREVAN. – Armenia shall pass to an “open skies” policy between 2013 and 2025, the Finance Ministry’s “Republic of Armenia Long-Term Strategic Development Plan 2012-2015” draft states.
This policy assumes including low-budget airline companies, demonopolizing railway passenger transport and ensuring competition, building and modernizing tourism infrastructures outside capital city Yerevan, and encouraging the inclusion of international hotel operators.
In 2025, Armenia is expected to receive 2,300,000 tourists per year, as compared to the present-day 800,000 vacationers.