2013-25 թվականներին Հայաստանը պետք է անցնի «բաց երկնքի» քաղաքականության: Այդ մասին նշված է ՀՀ ֆինանսների նախարարության հրապարակած «2012-15 թ.թ. հեռանկարային զարգացման ռազմավարական ծրագրում» (նախագիծ):
«Բաց երկնքի» քաղաքականությունը ենթադրում է ցածր բյուջետային ավիափոխադրողների ներգրավում, երկաթուղային ուղեվորափոխադրումների շուկայի ապամենաշնորհում եւ մրցակցային բնույթի ապահովում, Երեւանից դուրս զբոսաշրջության ենթակառուցվածքների ստեղծում եւ արդիականացում, ինչպես նաեւ միջազգային հյուրանոցային օպերատորների ներգրավման խրախուսում:
Սպասվում է, որ 2025 թ. Հայաստանը տարեկան կընդունի 2,3 մլն զբոսաշրջիկ՝ ներկայիս 800 հազարի համեմատ:
Նշենք, որ մի շարք եվրոպական ավիաընկերություններ 2012 թ. դադարեցրել են չվերթները դեպի Երեւան՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի բարձր գների եւ ոչ ազատ օդային տարածքի պատճառով:

В 2013-25 гг. Армения должна перейти к политике «открытого неба». Об этом говорится в проекте стратегического экономразвития Армении, подготовленного Минфином на 2013-25 гг. («Стратегия перспективного развития на 2013-25 гг»).
Политика «открытого неба» предусматривает привлечение бюджетных авиарейсов, либерализацию пассажирских железнодорожных перевозок, создание туристических инфраструктур за пределами Еревана и их модернизацию, а также привлечение в республику международных гостиничных операторов.
Ожидается, что в 2025 . Армения будет ежегодно принимать 2.3 млн туристов по сравнению с нынешними 800 тысяч.
Отметим, ряд европейских авиакомпаний в 2012 г. прекратил полеты в Ереван из-за высоких цен на стоянку в аэропорту «Звартноц» и несвободного воздушного пространства.