2012թ. Հայաստանի ԱԻՆ-ի 911 թեժ գծով 1 մլն 305 հազար կանչ է ստացվել: Այդ մասին հայտնել է ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի տնօրեն Հովհաննես Խանգելդյանը այսօր՝ մարտի 14-ի մամուլի ասուլիսում:
ՃԿԿ-ի տնօրենի խոսքով՝ զանգերի մեծ մասը կենցաղային բնույթի են եղել: Մի դեպքում քամին լվացքի պարաանն այնպես էր ոլորել, որ հագուստը մեկ շաբաթ փռած էր մնացել: Հուսահատ քաղաքացին փրկարարների էր հրավիրել: Մեկ այլ դեպքում օգնել էին փակել պատուհանը: «Նման դեպքերը շատ են: Հաճախ ահազանգ ենք ստանում խողովակներում մնացած կենդանիների մասին: Մեզ համար չկան կարեւոր եւ երկրորդական կանչեր, այն ամենը, ինչն անհանգստացնում է բնակիչներին, մեզ համար կարեւոր է»,- ընդգծել է Հովհաննես Խանգելդյանը: Ընթացիկ տարվա սկզբից 911 թեժ գծով արդեն մոտ 200 կանչ է ստացվել:
ՃԿԿ-ի տնօրենը նաեւ հայտնել է, որ փրկարարների շնորհիվ 2012թ. ինքնասպանության երեք դեպք է կանխվել: Երկու դեպքերում պոտենցյալ ինքնասպանները ԱԻՆ օպերատորի հետ զրույցի ընթացքում փոշմանել էին, երրորդին հաջողվել էր կապի մեջ պահել մինչեւ փրկարարների ժամանումը: «Մեր աշխատակիցները հոգեկան անհավասարակշիռ վիճակում, ընկճախտում գտնվող մարդկանց հետ աշխատելու հատուկ պատրաստականություն են անցնում», - նշել է Հովհաննես Խանգելդյանը:

На горячую линию МЧС Армении 911 в 2012 году поступил 1 млн 305 тысяч вызовов. Об этом сообщил руководитель Центра кризисного управления МЧС Ованнес Хангельдян на пресс-конференции 14 марта.
По данным начальника ЦКУ, большая часть пришлась на долю вызовов коммунального характера. В одном случае  ветер закрутил бельевую веревку так, что одежда провисела целую неделю. Отчаявшийся гражданин вызвал спасателей. В другом случае спасатели помогли закрыть окно. «Подобных случаев много. Нередко нам звонят по поводу застрявших в вентиляционных трубах животных. Для нас нет «важных» и «второстепенных» вызовов – все, что беспокоит граждан, для нас важно», - подчеркнул Ованнес Хангельдян. С начала текущего года на горячую линию 911 уже поступило около 200 тысяч вызовов.
Начальник ЦКУ также сообщил, что силами спасателей в 2012 году предотвращены три самоубийства. В двух случаях потенциальный самоубийца передумал уходить из жизни, пока говорил с оператором МЧС. В третьем случае потенциального самоубийцу удалось удержать на линии до прибытия на место происшествия спасателей. «Наши сотрудники проходят специальную подготовку для работы с людьми, находящимися в психически неуравновешенном состоянии, в состоянии депрессии», - отметил Ованнес Хангельдян.