Առեւտրային բանկերն աշխատում են 3-4 գնահատողների հետ, որոնք որպես կանոն գրավադրվող գույքը ցածր են գնահատում: Այդ մասին այսօր՝ մարտի 14-ին, ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նրա տեղեկացմամբ՝ Համաշխարհային բանկից ստացել են առաջարկություններ՝ ֆինանսական միջոցները ավելի մատչելի դարձնելու վերաբերյալ, ու կետերից մեկը վերաբերում է գույքի գնահատմանը: «Միեւնույն գույքը տարբեր գնահատողներ գնահաում են էական տարբերություններով; Առեւտրային բանկերը չպետք է աշխատեն 1-2 գնահատողների հետ: Եթե շուկայում կան տասնյակ գնահատողներ, բայց աշխատում են 1-2-ի հետ, արդեն մրցակցություն չկա, գնահատման օբյեկտիվությունը կորչում է, քանի որ առեւտրային բանկը ի սկզբանե պահանջ է դնում խիստ գնահատել՝ ռիսկերը նվազեցնելու համար»,- ասաց Տ. Սարգսյանը:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ Ե. Զախարյանը խոստացավ հարցը ուսումնասիրել ու ներկայացնել առաջարկություններ:
ՀՀ վարչապետը հանձնարարեց նաեւ ՏՄՊՊՀ նախագահ Ա. Շաբոյանին՝ ուսումնասիրել, թե արդյո՞ք մրցակցություն կա այդ շուկայում, բոլորն ունե՞ն ազատ մուտք, թե՞ գոյություն ունեն պայմանավորվածություններ ու մրցակցության սահմանափակում:

Коммерческие банки работают с 3-4 оценщиками, но подзалоговое имущество оценивается ниже справедливой стоимости. Об этом заявил 14 марта на заседании правительства премьер-министр Тигран Саркисян. По его словам, от Всемирного Банка получены предложения по повышению доступности кредитования. Один из пунктов касается оценки подзалогового  имущества. «Одно и то же   имущество разные оценщики оценивают с существенными расхождениями. Коммерческие банки не должны работать с 1-2 оценщиками. Если на рынке есть десятки оценщиков, но работают с одним-двумя, значит, конкуренции уже нет, теряется объективность: банк изначально требует оценивать строго, чтобы минимизировать свои риски»,- заявил Т. Саркисян.
Председатель комитета кадастра недвижимости при правительстве Армении Ерванд Захарян пообещал изучить опрос и представить свои предложения.
Премьер-министр поручил председателю Госкомиссии по  регулированию экономической конкуренции Артаку Шабояну изучить равнодоступность на этом рынке, риски картельных соглашений и ограничения конкуренции.