Բարդ է պատկերացնել, թե ինչով կարող է ավարտվել հետընտրական իրավիճակը երկրում: Այդ մասին մարտի 18-ին խորհրդարանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրես խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը` պատասխանելով հարցին, թե ինչ զարգացումների կարող է հանգեցնել երկրում ձեւավորված հետընտրական իրավիճակը:
«Չկա գործողությունների հստակ պլան, իսկ իրականացվող քայլերն անտրամաբանական են»,- ասել է Ջհանգիրյանը` նկատելով սակայն, որ մտադիր չէ խորհուրդներ տալ, քանի որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ՀԱԿ անդամ չէ, իսկ խորհուրդներ տալը անշնորհակալ գործ է:
«Եթե ՀԱԿ-ը լիներ Ազատության հրապարակում ընթացող գործողությունների ղեկավարը, ես կարող էի գնահատականներ տալ»,- նշել է Ջհանգիրյանը:
Խոսելով Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլի մասին, Ջհանգիրյանը նշել է. «Երբ ես նստած էի մենախցում, իսկ իմ քաղբանտարկյալ գործընկերները հացադուլ էին անում, երբեք չեմ միացել այդ ակցիային: Դա շատ թույլ քաղաքական քայլ է քաղաքական պայքարի պրոցեսում: Առավել եւս, պաշտոնական տվյալներով բնակչության 36 տոկոսը աղքատության շեմին է եւ թերսնվում է, ես հացադուլ հայտարարելու մեջ իմաստ չեմ տեսնում»:
Հարցին, թե մտադի՞ր է այցելել Րաֆֆի Հովհաննիսյանին եւ կոչ անել դադարեցնել հացադուլը, Ջհանգիրյանը պատասխանել է, թե նման բարոյական իրավունք չունի, քանի որ նրա թիմի անդամ չէ. «Մեր խմբակցության ղեկավարն ու քարտուղարն այցելել են նրան եւ, կարծում եմ, նույնիսկ կոչ են արել դադարեցնել հացադուլը»:

YEREVAN. – It is difficult to imagine how the post-presidential-election situation in the country would end, opposition Armenian National Congress (ANC) MP Gagik Jhangiryan told news reporters Monday in the National Assembly.
“There is no clear action plan, whereas the steps that are being taken are illogical,” Jhangiryan said, but noted that he does not plan on giving advice because opposition Heritage Party leader, former FM Raffi Hovannisian—who is declared runner-up to the winner, incumbent President Serzh Sargsyan, as a result of the presidential election that was conducted on February 18, but who claims to be the real winner in the vote and who declared a hunger strike on March 10 at capital city Yerevan’s Liberty Square—is not an ANC member.
Speaking on Hovannisian’s hunger strike, the opposition MP specifically said as follows:
“When I was sitting in the prison cell and my political prisoner colleagues were on a hunger strike, I never joined that action. It is a very weak political move in the process of political struggle, especially since, according to official data, 36 percent of the population [of Armenia] is at the poverty level and is malnourished. I see no point in declaring a hunger strike.”
To the query as to whether he plans on visiting Hovannisian and urging him to end his hunger strike, Gagik Jhangiryan responded that he has no such ethical right, since he is not a member of Raffi Hovannisian’s political team.