Երեկ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալլուստ Սահակյանը ապրիլի  9-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում Սերժ Սարգսյանի երդմնակալության ԱԺ հատուկ նիստ անցկացնելու նախագիծ էր ներկայացրել խորհրդարան։ Այդ մասին գրում է «168 ժամ» թերթը։
«Այն ընդունվեց 66 կողմ, 25 ձեռնպահ եւ 6 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։ Աժ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմմազանովը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ նախագծին ձեռնպահ էին քվեարկելԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորները։
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը ԲՀԿ-ի ձեռնպահ քբվեարկության մասին ասաց. «Դա մեր խմբակցության դիրքորոշումն էր: Մենք մեր խմբակցությունով քննարկել ենք եւ որոշել ենք այս ձեւաչափով մեր կարծիքն ու դիրքորոշումը հայտնել: Մանրամասնությունների մեջ չեմ ուզում խորանալ եւ որոշակի վերլուծություններ չեմ ուզում անել»,- ասաց Վ. Էնֆիաջյանը: Հարցին, թե ձեռնպահ քվեարկելն ի՞նչ է ենթադրում, որ ԲՀԿ_ն ներկա չի՞ գտնվելու այդ արարողությանը, պատգամավորը պատասխանեց. «Դե դա քվեարկության շատ կոնկրետ ձեւաչափ է: Մենք ձեռնպահ ենք քվեարկել: Մենք քվեարկել ենք, պարզ չի՞  ինչ է նշանակում»»,- մեջբերում է «168 ժամը»։

Накануне глава парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Галуст Саакян представил в Национальное Собрание проект решения о проведении 9 апреля в Спортивно-концертном комплексе им. Демирчяна специального заседания НС в связи с инаугурацией президента. Об этом пишет газета «168 жам».
«Он был принят с соотношением голосов 66 «за», 6 «против» и 25 «воздержавшихся». Вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов в беседе с нами отметил, что при голосовании по проекту воздержались депутаты фракции партии «Процветающая Армения». В этой связи член фракции «ПА» Ваге Энфиаджян заявил следующее: «Это была позиция нашей фракции. Я не хочу углубляться в детали». В ответ же на вопрос, предполагает ли выраженная при голосовании позиция неучастие «Процветающей Армении» в инаугурации, он сказал: «Голосование – очень конкретный формат. Мы воздержались. Разве непонятно, что это означает?»», - отмечает «168 жам».