Երեկ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալլուստ Սահակյանը ապրիլի  9-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում Սերժ Սարգսյանի երդմնակալության ԱԺ հատուկ նիստ անցկացնելու նախագիծ էր ներկայացրել խորհրդարան։ Այդ մասին գրում է «168 ժամ» թերթը։
«Այն ընդունվեց 66 կողմ, 25 ձեռնպահ եւ 6 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։ Աժ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմմազանովը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ նախագծին ձեռնպահ էին քվեարկելԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորները։
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը ԲՀԿ-ի ձեռնպահ քբվեարկության մասին ասաց. «Դա մեր խմբակցության դիրքորոշումն էր: Մենք մեր խմբակցությունով քննարկել ենք եւ որոշել ենք այս ձեւաչափով մեր կարծիքն ու դիրքորոշումը հայտնել: Մանրամասնությունների մեջ չեմ ուզում խորանալ եւ որոշակի վերլուծություններ չեմ ուզում անել»,- ասաց Վ. Էնֆիաջյանը: Հարցին, թե ձեռնպահ քվեարկելն ի՞նչ է ենթադրում, որ ԲՀԿ_ն ներկա չի՞ գտնվելու այդ արարողությանը, պատգամավորը պատասխանեց. «Դե դա քվեարկության շատ կոնկրետ ձեւաչափ է: Մենք ձեռնպահ ենք քվեարկել: Մենք քվեարկել ենք, պարզ չի՞  ինչ է նշանակում»»,- մեջբերում է «168 ժամը»։

YEREVAN. – Ruling Republican Party of Armenia National Assembly (RPA NA) Faction leader, and RPA Vice Chairman, Galust Sahakyan introduced to the parliament a proposal to hold a special NA session, on April 9, devoted to the swearing-in ceremony of President Serzh Sargsyan, 168 Zham daily reports.
“It was adopted by a ratio of 66 in favor, 25 against, and 6 abstentions. In an interview with us, NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov noted that the [Prosperous Armenia Party] PAP NA Faction MPs had voted abstaining to the proposal.
PAP NA Faction MP Vahe Enfiajyan said [as follows] with respect to PAP’s abstaining votes:
‘With our faction, we decided to express our position with this format.’
To the query as to whether abstaining votes imply that PAP will not attend this [inauguration] ceremony, the MP responded:
‘This is a very specific format of voting. We voted in abstaining. Is it not clear what this means?’” 168 Zham writes.