Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովը եւ Ջոն Քերրին երկկողմ հանդիպում են ունեցել Արկտիկական խորհրդի նիստի շրջանակում: Զրույցը կայացել Շվեդիայի Կիրունա քաղաքում:
Բանակցությունների ավարտից հետո Լավրովն ու Քերին ուղեւորվել են պատվիրակությունների ղեկավարների աշխատանքային ընթրիքի: Հաղորդվում է, որ քննարկման հիմնական թեմաներն են եղել Սիրիայի հարցով միջազգային կոնֆերանսի անցկացման հեռանկարները, ինչպես նաեւ երկկողմ օրակարգի հարցեր:
Մինչդեռ, ռուսական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ Սերգեյ Լավրովը Քերրիի հետ չի քննարկել «լրտեսական» սյուժեն: «Այդ թեման մենք չենք քննարկել, - ասել է Լավրովը: - Ջոն Քերրին չանդրադարձավ դրան, ես նույնպես վճռեցի, որ ավելորդ է այդ մասին խոսելը, քանի որ ամեն ինչ արդեն հրապարակված է»: «Իմ կարծիքով, բոլորին ամեն ինչ հասկանալի է», - հավելել է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի ղեկավարը:
Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի արտգործնախարարներն ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի պաշտոնին անցնելուց հետո արդեն հինգ հանդիպում են ունեցել: Ավելի վաղ ՌԴ-ի ԱԳՆ-ն հայտնել էր, որ Լավրովը եւ նրա ամերիկացի գործընկերը կհանդիպեն Կիրունայում եւ կշարունակեն մայիսի 7-8-ին սկսած զրույցը:

Министры иностранных дел России и США Сергей Лавров и Джон Керри провели двустороннюю встречу в рамках заседания Арктического совета. Беседа прошла в шведском заполярном городе Кируна.
После завершения переговоров Лавров и Керри отправились на рабочий ужин глав делегаций. Сообщается, что основными темами дискуссии стали перспективы проведения международной конференции по Сирии, а также вопросы двусторонней повестки дня.
Между тем, как передают российские СМИ, Сергей Лавров не обсуждал на встрече с Джоном Керри «шпионский» сюжет. «Эту тему мы не обсуждали, - сказал Лавров. - Джон Керри ее не затрагивал, я тоже решил, что будет лишним о ней говорить, потому что все уже является достоянием гласности». «По-моему, все всем понятно», - добавил глава МИД России.
Руководители внешнеполитических ведомств России и США с момента вступления госсекретаря в должность провели уже пять встреч. Ранее МИД РФ сообщал, что Лавров и его американский коллега встретятся в Кируне и продолжат беседы, начатые 7-8 мая в ходе визита Керри в Москву.