ԱՄՆ-ի նախկին պետքարտուղար եւ ազգային անվտանգության գծով նախագահի օգնական Հենրի Քիսինջերը թվարկել է Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների ներկայիս լարվածության պատճառները. դրանք են Ռուսաստանի ներքին քաղաքական կյանքի ամերիկյան քննադատությունը եւ Կրեմլի պատասխան արձագանքը, ինչպես նաեւ Սիրիան, Իրանը, եւ հակահրթիռային պաշտպանությունը։
«Նմանօրինակ դինամիկան չի համապատասխանում երկրներից եւ ոչ մեկի երկարաժամկետ շահերին։ Անհրաժեշտ է հաղթահարել անցյալի կարծրատիպային մտածելակերպը, ապագա մարտահրավերների սթափ եւ հստակ գնահատականը հրամայականն է», - հայտարարել է վերլուծաբանն «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ին տված հարցազրույցում, իր 90-ամյակի նախաշեմին։
Քիսինջերը ելնում է փաստից, որ ներկայիս պայմաններում Միացյալ Նահանգները եւ Ռուսաստանը «բախվում են նման մարտահրավերների»։ Դրանց թվին նա դասել է «ողջ Եվրոպայով եւ Ասիայով մեկ տարածաշրջանային անվտանգության ամուր կառույցների ստեղծումը, զանգվածային ոչնչացման զենքերի տարածումը, միջուկային ահաբեկչության դեմ պայքարը, միջուկային կայունության մարտավարական պահպանումը»։
Քիսինջերը նշել է, որ այս խնդիրներից եւ ոչ մեկին երկու երկրները չեն կարող լուծում տալ ոչ միայնակ, ոչ էլ համատեղ ջանքերով, հիշեցնելով, որ ամերիկյան-ռուսական հարաբերություններն այլեւս չեն սահմանում երկրագնդի աշխարհակարգը, ինչպես դա եղել է «սառը պատերազմի» տարիներին։ Սակայն, նրա համոզմամբ. Մոսկվան եւ Վաշինգթոնը միասին «կարող են առաջատար լինել» միջազգային կյանքի ցանկացած հարցում, «ինչը եւ փորձում են անել այժմ Սիրիայի դեպքում»։
«Ապագայում, իրադարձությունների զարգացումն, ամենայն հավանականությամբ, կստիպի Միացյալ Նահանգներին եւ Ռուսաստանին ճանաչել միմյանց մարտավարական ընդհանուր շահերն ու համագործակցել հանուն դրանց»,- ընդգծել է հայտնի վերլուծաբանը։ «Առաջատարության էությունը նախքան համագործակցության ստիպողական դառնալը նմանօրինակ իրադարձությունները կանխատեսելն ու այդպիսի շահերին համապատասխան գործելն է», - ավելացրել է նա։

Бывший госсекретарь и помощник президента США по национальной безопасности Генри Киссинджер перечислил причины нынешней напряженности в отношениях между Россией и США: американская критика внутриполитической жизни в России и ответная  реакция Кремля, а также Сирия, Иран и противоракетная оборона.
«Подобная динамика не отвечает долгосрочным интересам ни одной из стран. Стереотипное мышление прошлого необходимо преодолеть, трезвая и ясная оценка будущих вызовов - это императив», - заявил аналитик в интервью ИТАР-ТАСС в преддверии своего 90-летия.
Киссинджер исходит из того, что в нынешних условиях Соединенные Штаты и Россия «сталкиваются со схожими стратегическими вызовами». К их числу он отнес «создание прочных структур региональной безопасности по всей Европе и Азии, предотвращение распространения оружия массового уничтожения, борьбу против ядерного терроризма, сохранение стратегической ядерной стабильности».
Киссинджер отметил, что ни один из этих вопросов две страны не могут решить ни в одиночку, ни обоюдными усилиями, напомнив, что американо-российские отношения более не определяют весь миропорядок, как это было во времена «холодной войны». Но совместно, по его убеждению, Москва и Вашингтон «могут брать на себя лидерство» в любых вопросах международной жизни, «что они и пытаются делать сейчас в отношении Сирии».
«В будущем развитие событий, скорее всего, станет принуждать Соединенные Штаты и Россию к признанию своих общих стратегических интересов и совместной работе во имя них», - подчеркнул известный аналитик. «Суть лидерства заключается в том, чтобы предвосхищать подобные события и действовать в соответствии с такими интересами еще до того, как сотрудничество станет вынужденным», - добавил он.