Իսպաներեն ուսուչուհին դիմել է Նյու Յորքի ոստիկանություն՝ խնդրելով հետաքննել իրեն դպրոցից հեռացնելու հարցը: 2012թ. մարտին նա հեռացվել է դպրոցից այն պատճառով, որ ընդգծված վերաբերմունք է ցուցաբերել սեւամորթ աշակերտի նկատմամբ: Սակայն ուսուցչուհին հերքել է մեղադրանքն ու ասել, որ նման բան չի եղել:
65-ամյա Փեթրոնա Սմիթին հեռացրել են այն բանից հետո, երբ աֆրոամերիկացի աշակերտը տնօրինությանը բողոքել է նրա դեմ: Ինչպես հավաստիացնում է Փեթրոնան, ասելով «նեգր» բառը, ամենեւին չի ցանկացել վիրավորել աշակերտին, այլ ուղղակի իսպաներենի դասի ժամանակ անցել են գույները, եւ նա ստիպված է եղել այն արտաբերել իսպաներենով`«negro»: Հատկանշական է, որ հենց ինքը` ուսուցչուհին նույնպես սեւամորթ է: Եվ ինչպես հավաստիացնում է ուսուցչուհու փաստաբանը, մեղադրանքն անհիմն է: Ինչպե՞ս կարող է սեւամորթը վիրավորել սեւամորթին:
ԱՄՆ-ի սահմանադրության համաձայն «նեգր» բառն արտաբերելը համարվում է վիրավորանք եւ այն արտաբերելու համար յուրաքանչյուրն օրենքի սահմաններում պատասխանատվություն պետք է կրի ռասիզմ ցուցաբերելու համար:

В полицию Нью-Йорка от преподавательницы испанского языка из Бронкса поступила просьба расследовать обстоятельства ее увольнения из школы. В марте 2012 года она была уволена за неполиткорректное обращение к темнокожему ученику, но по уверениям учительницы, ничего подобного не было, пишет New York Post.
65-летнюю Петрону Смит уволили после того, как ее афроамериканский ученик обратился к руководству школы с жалобой на учительницу. Как уверяет Петрона, употребив слово «negro»  (на исп. – «черный»), она не хотела оскорбить ученика, а просто проходила с классом названия цветов на испанском. Примечательно, что сама Петрона Смит тоже темнокожая, и как утверждает ее адвокат, предположение, что один темнокожий будет оскорблять другого подобными словами, просто абсурдно.
Согласно законам США слово «негр» считается оскорблением, и за подобное высказывание можно понести ответственность за расизм.