Ղրղըզստանում ձերբակալել են «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողին մանկապղծության մեղադրանքով: Այդ մասին հայտնել է Ներքին գործերի նախարար Աբդուլդա Սուրանչիեւը:
Ելույթ ունենալով սոցիալական քաղաքականության խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում` գերատեսչության ղեկավարը հայտնել է ձերբակալվածի անունը` Էլմուրզա Ժուսուպալիեւ: Քննության տվյալներով, նա վերջին երկու տարիներին բռնաբարել է ոմն դեռահասի, իսկ բոլոր գործողությունները տեղի են ունեցել բաղնիքում: Ըստ նախարարի` գործի հանգամանքներն առաջիկայում հայտնի կդառնան հանրությանը: ՆԳ նախարարը նշել է, թե ձերբակալված Ժուսուպալիեւը համագործակցում էր «Ազատտիկ» (Ազատություն) ռադիոկայանի հետ:
«Ազատտիկ Մեդիա»-ի տնօրեն Սուլթան Ժումագուլովը հերքել է տեղեկությունը` նշելով, որ Ժուսուպալիեւն աշխատում է ուզբեկական ծառայության` «Օզոդլիկի» համար:

В Киргизии задержали журналиста «Радио Свобода» по подозрению в педофилии. Об этом сообщил министр внутренних дел республики Абдулда Суранчиев.
Выступая на заседании парламентского комитета по социальной политике, глава ведомства привел имя задержанного - Эльмурза Жусупалиев. По данным следствия, он на протяжении последних двух лет насиловал некоего подростка, а все действия происходили в бане. Подробности данного дела, как отметил чиновник, «скоро станут известны прессе». Глава МВД сообщил также, что задержанный Жусупалиев сотрудничал с радио «Азаттык» (киргизской службой «Радио Свобода»), пишет «Вечерний Бишкек».
Между тем директор «Азаттык медиа» Султан Жумагулов уже опроверг данную информацию, добавив, что Жусупалиев работает на узбекскую службу «Радио Свобода» - «Озодлик». Комментариев от узбекской службы в связи с задержанием журналиста пока не было.