Հունիսի 4-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների, ովքեր Արցախ են ժամանել մասնավոր բնույթի ճանաչողական այցով:
ԼՂՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ողջունելով չեխ գործընկերներին ու գոհունակություն հայտնելով նրանց այցի առթիվ, ԱԺ նախագահը կարեւորել է նման կարգի շփումները, ինչը, նրա խոսքով, հնարավորություն է տալիս մոտիկից ճանաչել միմյանց, անմիջականորեն տեղում անհամեմատ ստույգ տեղեկություններ ստանալ հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրների վերաբերյալ։
Չեխ պատգամավորներին հետաքրքրում էին Արցախի օրենսդրական դաշտը, ընտրական համակարգը, ԼՂՀ Ազգային ժողովի գործունեությունը, կառուցվածքը, օրենսդիր մարմնում երկրի քաղաքական ուժերի ներգրավվածությունն, խորհրդարանական դիվանագիտության դրվածքը, երկրի հանրային-քաղաքական կյանքի առանձնահատկությունները եւ այլ հարցեր, որոնց կապակցությամբ ԱԺ նախագահը հանգամանալի պարզաբանումներ է տվել:

STEPANAKERT. – Chairman of the National Assembly of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Ashot Ghulyan on Tuesday received a group of deputies from the Czech Republic who are on a visit to NKR.
Welcoming the Czech guests, Speaker Ghulyan stressed the importance of such contacts, which, according to him, provides an opportunity for receiving information the lawmakers are interested in.
Czech MPs showed interest in the legislative field and the electoral system of the NKR, activities, structure of the National Assembly and the representation of political forces, especially the socio-political life of the country and other issues on which the Speaker of the National Assembly gave a full explanation.