Գրոհայինները հարձակվել են Պակիստանի հիմնադիր Մուհամադ Ալի Ջիննահի արեւմտյան Բելուջստան նահանգի Զիարաթ շրջանում գտնվող նստավայրի վրա: Այրվել է շենքի մեծ մասը:
Հունիսի 15-ի վաղ առավոտյան հանցագործները ներս են նետել նռնակներ: Բացի դրանից, նրանք սպանել են շենքը հսկող ոստիկանին: Հարձակմանը մասնակցել են մոտոցիկլետներով ժամանած չորս անձինք:
Ըստ ոստիկանության հաղորդման՝ այրվել են Ջիննահի տան աթոռները, մահճակալները, լուսանկարները: Տան փայտաշեն հատվածն այրվել է, պահպանվել է միայն բետոնե հատվածը: Հարձակման պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել Բելուջստանի Ազատագրական բանակը, որը պայքարում է հանուն նահանգի անկախության, հաղորդում է «dni.ru»-ն:
Ջիննահը ղեկավարել է Մահմեդական լիգան, որը պահանջում էր առանձնանալ Հնդկաստանից եւ ստեղծել Պակիստան պետություն, որտեղ մահմեդականները կկազմեին բնակչության հիմնական մասը: Երբ 1947թ. օգոստոսի 14-ին կազմավորվել էր Պակիստանը, Ջիննահը դարձել էր դրա գեներալ-նահանգապետ, նրան շնորհվել էր Քուայիդ է Ազամ տիտղոսը (Մեծ առաջնորդ): Զիարաթում Ջիննահն անցկացրել է իր վերջին օրերը:

Боевики атаковали резиденцию основателя Пакистана Мухаммада Али Джинны в округе Зиарат в западной провинции Белуджистан. Была сожжена большая часть здания.
Рано утром 15 июня преступники бросили внутрь дома ручные гранаты. Кроме того, они убили охранявшего его полицейского. В нападении участвовали четыре человека, приехавшие на мотоциклах.
По сообщению полиции, сгорели стулья, кровати, фотографии Джинны. Вся деревянная структура дома выгорела, уцелела лишь бетонная часть. Ответственность за атаку взяла на себя Освободительная армия Белуджистана, борющаяся за независимость провинции, передает «Дни.Ру».
Джинна руководил Мусульманской лигой, которая требовала раздела Индии и создания государства Пакистан, в котором мусульмане составляли бы основную часть населения. Когда 14 августа 1947 был образован Пакистан, Джинна получил пост его генерал-губернатора, первое учредительное собрание официально присвоило ему титул Куаид-э-Азам (Великий вождь). В Зиарате Джинна провел свои последние дни перед кончиной в 1948 году.