Բաժնետոմսերի վաճառքը բանակցային գործընթացի սցենարներից մեկն է: Եթե գործարքը ձեռնտու լինի Հայաստանի կառավարությանն ու ժողովրդին, ապա կիրագործվի: Ոչ ոք մեզ դա չի պարտադրում եւ չի պնդում, որպեսզի անպայման կատարվի: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 20-ին, խորհրդարանում լրագրողներին ասել է Հայաստանի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը՝ մեկնաբանելով «ՀայՌուսգազարդին» ՀՀ կառավարության 20 տոկոս բաժնետոմսերը վաճառելու մասին հրապարակումները:
Հարցին, թե ինչպես է որոշվելու պետության շահերի սահմանը, Մովսիսյանը պատասխանել է. «Չկա եզրագիծ, որը կարելի է սահման համարել: Գազամատակարարումը համալիր խնդիր է, միայն գազի սակագինը չէ: Մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջ բանակցությունները կավարտվեն»:
Մովսիսյանը նաեւ նշեց, որ անգամ եթե ռուսական կողմը «ՀայՌուսգազարդի» 100 տոկոսանոց բաժնետեր դառնա, իրավիճակը չի փոխվի. «Համաձայն ՀՀ օրենսդրության՝ երկրում էլեկտրամատակարարումն ու գազամատակարարումը լիցենզավորված է: Հետեւաբար, կարեւոր չէ՝ ով է բաժնետերը, քանի որ աշխատելու են Հայաստանի  տրամադրած լիցենզիայով»:
Իսկ հարցին, թե այդ դեպքում «Գազպրոմն» ինչու է ցանկանում «ՀայՌուսգազարդի» 100 տոկոսանոց բաժնետեր դառնալ, Մովսիսյանը հարցով պատասխանեց. «Իսկ ո՞վ ասաց, թե «Գազպրոմը» ցանկանում է»:

Продажа акций – один из сценариев переговорного процесса. Если эта сделка будет выгодна Правительству Армении и народу, то она будет осуществлена. Никто нам не навязывает эту сделку и не настаивает на ее осуществлении. Об этом в беседе с журналистами в парламенте 20 июня заявил министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян, комментируя публикации в прессе относительно возможной продажи Правительством Армении своей доли акций «АрмРосгазпрома».
В ответ на вопрос о том, чем будет определяться граница интересов государства, Мосвисян отметил: «Нет такой грани, по достижению которой можно заявить о пределе, поставка газа – комплексная задача, это не только цена на газ. До конца текущего месяца переговоры будут завершены».
Мовсисян также заметил, что даже если 100% акций «АрмРосгазпрома» станут собственностью российской компании «Газпром» - это никоим образом не изменит ситуацию: «Согласно законодательству Армении, в стране функции поставки энергии и газа лицензированные. Следовательно, неважно – кто является хозяином акций и скольких процентов акций, так как будет работать по лицензии, предоставляемой Арменией».
В ответ же на вопрос о том, почему, в этом случае, «Газпром» хочет стать стопроцентным собственником «АрмРосгазпрома», Мовсисян сам задался вопросом: «А кто сказал, что «Газпром» хочет?».