ԵՄ «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի քաղաքացիական հասարակության ֆորումի մշտական կոմիտեի համանախագահ Քրիստոֆ Բոբինսկին դիմել է Եվրախորհրդարանի քաղաքական խմբակցությւոնների ղեկավարներին՝ կոչ անելով դիտորդներ ուղարկել Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունները դիտարկելու համար: Այդ մասին Turan-ին հայտնել է «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի քաղաքացիական հասարակության ֆորումի անդամ Անար Մամեդլին:
Բոբինսկիի ուղերձում նշվում է միջազգային դիտորդների կարեւոր դերը ընտրությունների ընթացքում խախտումները կանխելու հարցում: Մյուս կողմից ԵՄ դիտորդներ ուղարկելն աջակցություն կլինի տեղական դիտորդներին:
Հուլիսի 13-ին ԵՄ ժողովրդավարության աջակցման եւ ընտրությունների համակարգման խումբը օրակարգից հանել էր Ադրբեջանում ընտրությունները դիտարկելու հարցը: Սակայն վերջնական որոշում կայացվելու է սեպտեմբերի 5-ին:
Բոբինսկին նշել է, որ դիտորդներ չուղարկելու որոշումը դժգոհություն է առաջացրել Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության շրջանում եւ ուրախությամբ ընդունվել իշխանությունների կողմից:

Сопредседатель постоянного комитета Форума гражданского общества программы ЕС «Восточное партнерство» Кристоф Бобински обратился к руководителям политических фракций Европарламента (ЕП) с призывом отправить на президентские выборы в Азербайджане мониторинговую группу ЕП. Об этом Turan сообщил член Форума гражданского общества «Восточного партнерства» Анар Мамедли.
В обращении Бобинского отмечается важная роль международных наблюдателей в предотвращении нарушений в ходе выборов. С другой стороны, направление мониторинговой группы ЕП стало бы поддержкой местным наблюдателям в Азербайджане.
Ранее, 13 июля Группа ЕП по поддержке демократии и координации выборов исключила из повестки дня вопрос о мониторинге выборов в Азербайджане. Однако окончательное решение по этому вопросу будет приниматься 5 сентября, на президентской конференции ЕП.
Бобински указывает , что решение не отправлять наблюдателей от ЕП вызвало недовольство гражданского общества в Азербайджане. В то же время, оно с радостью было воспринято властями, которые интерпретировали это, как «отсутствие необходимости в наблюдении за выборами в виду демократического прогресса в Азербайджане»