Սմոլենսկում լեհ դատախազը եւ չորս փորձագետներ 2010թ. ապրիլի 10-ին վթարի ենթարկված նախագահ Լեհ Կաչինսկիի օդանավի բեկորների լրացուցիչ ուսումնասիրություն են իրականացնում, հայտնել է Լեհաստանի Գլխավոր զինվորական դատախազությունը:
«Սմոլենսկում են գտնվում դատախազը եւ ֆիզիկաքիմիական հետազոտություններով զբաղվող չորս փորձագետներ»,- ասել է դատախազության պաշտոնական ներկայացուցիչ կապիտան Մարչին Մակսյանը:
Ըստ նրա` լեհական պատվիրակության ուղեւորությունը Սմոլենսկ նախապես համաձայնեցվել էր ռուսական կողմի հետ:
Լեհաստանի Գլխավոր զինվորական դատախազության ներկայացուցիչը նաեւ հայտնել է, որ լաբորատոր ուսումնասիրությունների արդյունքները կհանձնվեն մասնագետներին` ավիավթարի պատճառների լրացուցիչ եզրակացության նախապատրաստման համար, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նախատեսվում է, որ լեհ փորձագետները Սմոլենսկում կաշխատեն մինչեւ հաջորդ շաբաթվա վերջ:
Լեհաստանի նախագահ Լեհ Կաչինսկու Տու-154 օդանավը 2010թ. ապրիլի 10-ի առավոտյան վթարի էր ենթարկվել Սմոլենսկում` վայրէջք կատարելիս: Օդանավում եղել էր 96 մարդ` 88 ուղեւոր եւ անձնակազմի ութ անդամ: Ոչ ոք ողջ չէր մնացել:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ներքին գործերի նախարար Եժի Միլլերի ղեկավարած լեհական հանձնաժողովը հաստատել էր, որ թռիչքի ընթացքում բազմիցս խախտվել էր «լուռ խցիկի» կանոնը: Լեհական ամփոփիչ զեկույցում ասվում էր, որ վթարի պատճառներից մեկն է եղել նաեւ օդաչուի երկրորդ պտույտ կատարելը: Բախման մասին նախազգուշացնող համակարգը միացված չէր եղել, աձնակազմը բազմաթիվ սխալներ էր թույլ տվել վայրէջք կատարելիս:

Польский прокурор и четыре эксперта проводят в Смоленске дополнительные исследования фрагментов самолета президента Леха Качиньского, разбившегося под Смоленском 10 апреля 2010 года, сообщила Главная военная прокуратура Польши.
«В Смоленске находятся прокурор и четверо экспертов, занимающихся физико-химическими исследованиями»,- сказал официальный представитель Главной военной прокуратуры Польши капитан Марчин Максян.
По его словам, поездка польской делегации в Смоленск была заранее согласована с российской стороной. «Польские эксперты проводят повторное обследование переносными детекторами кресел самолета, а также берут пробы для дальнейших лабораторных исследований в Польше»,- отметил Максян.
Представитель Главной военной прокуратуры Польши сообщил также, что результаты лабораторных исследований будут переданы специалистам для подготовки дополнительного заключения о причинах авиакатастрофы, сообщает РИА Новости
Планируется, что польские эксперты будут работать в Смоленске до конца следующей недели.
Самолет польского президента Леха Качиньского Ту-154 разбился под Смоленском утром 10 апреля 2010 года при заходе на посадку. На борту находилось 96 человек — 88 пассажиров и восемь членов экипажа. Не выжил никто. Ранее сообщалось, что польская комиссия под руководством главы МВД Ежи Миллера установила, что в ходе полета было неоднократно нарушено правило «тихой кабины». В польском итоговом докладе говорилось также, что одной из причин катастрофы стал поздний уход пилота на второй круг. Система предупреждения столкновения с землей не была настроена к полету, а экипаж допустил многочисленные ошибки при заходе на посадку.