Ֆրանսիական Շոլե քաղաքի ղեկավարը քննադատության է ենթարկվել գնչուների հետ հանդիպումից հետո։ Նա ափսոսանք է հայտնել, որ Հիտլերը ժամանակին ավելի շատ չի կոտորել քոչվոր այդ ժողովրդի ներկայացուցիչներին, ինչից հետո հայտնվել է քաղաքական սկանդալի կենտրոնում։
Գնչուների եւ քաղաքապետի միջեւ տարաձայնությունները սկսվել են Շոլեի Մեն ի Լաուրա դեպարտամենտում։
150 վրաններից բաղկացած գնչուական թափառախումբը կանգ էր առել Շոլե համայնքում։ Համայնքի քաղաքապետ Ժիլ Բորդոլյեն որոշել է գնչուների հետ բանակցություններ վարել եւ օգնականների հետ գնացել նրանց մոտ։
Քաղաքապետը գնչուներին առաջարկել է անհապաղ լքել հողերը, որոնք նախատեսված չեն թափառախմբի համար։ Ի պատասխան երիտասարդ գնչուները նրան «Հիտլեր» են անվանել եւ նացիստական ողջույն տվել, հայտնում է Russia Today-ը։
«Ափսոս, որ Հիտլերը ձեզ ավելի շատ չի կոտորել», - բացականչել է բարկացած քաղաքապետը։
Վիճաբանության վայրում ներկա է եղել Le Courier de l’Ouest թերթի թղթակիցը, որը ձայնագրել է քաղաքապետի խոսքերը եւ այն ուղարկել խմբագրություն։
Լուրն անմիջապես տարածվել է ողջ շրջանում:
Բորդոլյեն փորձել է արդարանալ եւ հայտնել է, որ իրեն ճիշտ չեն հասկացել, սակայն թերթի լրագրողները համացանցում տեղադրել են նրա խոսքերի ձայնագրությունը, որոնք կասկածի տեղ չեն թողնում:
Բորդոլյեի խոսքերին հետեւել է քաղաքական կուսակիցների անմիջական արձագանքը: Շոլեի քաղաքապետը ֆրանսիական «Դեմոկրատների եւ անկախների միության» հայտնի գործիչներից է, միությունը խորհրդարանի ստորին պալատում 31 պատգամավորական տեղ ունի:
Միության ղեկավար Ժան Լուի Բորլոն հայտնել է, որ կուսակցությունն անմիջապես միջոցներ կձեռնարկի քաղաքապետի դեմ, որն անընդունելի արտահայտություններ է թույլ տվել գնչուների հասցեին:
«Բորդոլյեի խոսքերը, նույնիսկ եթե դրանք նյարդային պոռթկման ժամանակ էին ասվել, անընդունելի են մեր արժեքների համար եւ անհամատեղելի Միության անդամի կոչմանը: Այս իրավիճակում միակ որոշումը կարող է լինել նրան կուսակցությունից հեռացնելը», - լրագրողներին հայտնել է քաղաքական միավորման քարտուղար Ժան Քրիստոֆ Լագարդը:

Глава администрации французского городка Шоле был раскритикован после встречи с цыганами. Он пожалел о том, что Гитлер не уничтожил достаточно представителей кочевого народа – и оказался в центре политического скандала.
Конфликт между цыганами и мэром начался на окраине городка Шоле в департаменте Мэн-и-Луара. Табор из 150 цыганских кибиток остановился на землях общины Шоле. Мэр общины Жиль Бордолье решил вступить с цыганами в переговоры и прибыл к ним вместе с помощниками.
Мэр предложил цыганам немедленно покинуть землю, которая не предназначена для проживания табора. В ответ молодые цыгане публично обозвали его «Гитлером» и начали приветствовать его нацистским салютом, передает Russia Today.
«Жаль, что Гитлер убил вас недостаточно», - крикнул цыганам разозленный мэр.
На месте перепалки присутствовал корреспондент газеты Le Courier de l’Ouest, который записал высказывание градоначальника на диктофон и отправил его в редакцию издания. Новость немедленно разошлась по всей округе.
Бордолье пытался оправдаться и заявил, что его неправильно поняли, однако журналисты газеты выложили в Интернет запись его слов, которые не оставляют сомнения в точности высказывания градоначальника.
Фраза Бордолье вызвала немедленную реакцию у его политических союзников. Мэр города Шоле является одним из видных деятелей французского «Союза демократов и независимых», который контролирует 31 депутатское место в нижней палате парламента.
Глава союза Жан-Луи Борло заявил, что партия немедленно примет меры против мэра, который допустил неприемлемые высказывания в адрес цыган.
«Слова Бордолье, даже если они сказаны в эмоциональном порыве, неприемлемы для наших ценностей и несовместимы со званием члена Союза. Единственным решением в этой ситуации может быть исключение из партии», - заявил журналистам секретарь политического объединения Жан-Кристоф Лагард.