Հերթական անգամ ավանդական ճապոնական լապտերիկներ եւ կռունկներ կուղարկվեն Հայաստանից Ճապոնիա: Հուլիսի 24-ին 1000 կռունկներ եւ Հիրոսիմայի ռմբակոծության 68-րդ տարելիցը խորհրդանշող 68 լապտերիկներ արդեն ճանապարհ են ընկել: Այս առիթով «Հիկարի» կենտրոնում բարեկամության եւ համերաշխության թղթե խորհրդանիշների հետ հրաժեշտի ինքնատիպ միջոցառում է կայացել:
2005թ. օգոստոսին հայ-ճապոնական գիտակրթական «Հիկարի» մշակութային կենտրոնի ղեկավար Կարինե Փիլիպոսյանի նախաձեռնությամբ հայ երեխաները պատրաստել եւ Հիրոսիմա էին ուղարկել առաջին ճապոնական ավանդական լապտերները՝ ի նշան համերաշխության եւ վշտակցության: Այդ ժամանակից ի վեր ակցիան տեղի է ունենում ամեն տարի, դրան միացել են երեխաներ այլ երկրներից: Անցյալ տարի հայկական պատվիրակությունը եղել էր Հիրոսիմայում, հայ երեխաներն անձամբ էին հանձնել լապտերները:
Լապտերների վրա երեխաները գրում են իրենց մաղթանքները՝ հիմնականում խաղաղության, մաղթանքներ, նկարում են Հայաստանի եւ Ճապոնիայի խորհրդանիշները՝ ազգային դրոշներ, հայկական նուռ եւ ճապոնական բալենի, Արարատ եւ Ֆուձի լեռները: Լապտերների պատրաստմանը մասնակցել են երեխաներ Հայաստանից, հայ երեխաներ Մակեդոնիայից, ԱՄՆ-ից եւ Իսրայելից: «Երեխաները պարզապես չեն նկարում, նրանք ուսումնասիրում են ճապոնական մշակույթը եւ պատմությունը», - NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է կենտրոնի փոխնախագահ եւ Ճապոներենի դասախոսների ասոցիացիայի անդամ Ռուզան Խոջիկյանը:
Բացի ավանդաբար ջուրն իջեցվող լապտերներից, Հայաստանից Ճապոնիայի Հիրոսիմայի խաղաղության թանգարանին նվեր կուղարկվի երեխաների ձեռքով պատրաստած մեկ այլ լապտերը, որին պատկերված են տարբեր ազգության մարդիկ, դրոշներ, եւ այդ ամենի վերեւում խաղաղ, կապույտ երկինքն է:
«Հայ ազգը լավ գիտի խաղաղության գինը: Մենք ձգտում ենք մեր ներդրումն ունենալ խաղաղության հաստատման գործում, որպեսզի պատմության գիրկն անցնեն վշտի եւ սգո օրերը», - նշել է «Հիկարի» կենտրոնի ղեկավար Կարինե Փիլիպոսյանը:

Традиционные японские фонарики и журавлики отправятся в очередной раз из Армении в Японию. 24 июля 1000 журавликов и 68 фонариков – по числу лет, прошедших со дня бомбежки Хиросимы – отправились в путь. В этой связи в центре «Хикари» состоялась своеобразная церемония «прощания» с бумажными символами дружбы и солидарности.
В августе 2005 года по инициативе руководителя армяно-японского научно-образовательного культурного центра «Хикари» Карине Пилипосян армянские дети изготовили и послали в Хиросиму первые традиционные японские фонарики – в знак солидарности и скорби. С тех пор акция стала ежегодной, к ней присоединились дети из других стран. В прошлом году армянская делегация побывала в Хиросиме, армянские дети лично передали фонарики.
На фонариках дети пишут свои пожелания – в основном это пожелания мира, добра, рисуют символы Армении и Японии: национальные флаги, армянский гранат и японскую сакуру, горы Арарат и Фудзи. В создании фонариков участвовали дети из Армении, а также армянские малыши из Македонии, США и Израиля. «Дети не просто рисуют, они изучают таким образом японскую культуру и историю», - отметила в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am вице-президент центра «Хикари» и член Ассоциации преподавателей японского языка Рузан Ходжикян.
Кроме фонариков, которые, по традиции, будут опущены на воду 6 августа, из Армении в Японию отправится сделанный детскими руками фонарик в дар Мемориальному музею мира в Хиросиме. На нем изображены люди разных наций, флаги, и надо всем – мирное голубое небо с бегущими облаками.
«Армянская нация хорошо знает цену миру. Мы стремимся внести свой вклад в установление мира, чтобы канули в лету дни скорби и печали», - отметила руководитель центра «Хикари» Карине Пилипосян.