Հունգարիայի դատարանը 4 նեոնացիստների մեղավոր է ճանաչել գնչուների սպանությունների մեջ, որոնք իրականացվել են 2008-2009 թվականների ընթացքում։ Նրանցից երեքը ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել՝ առանց վաղաժամ ազատման իրավունքի, եւս մեկը 13 տարով է ազատազրկվել։
The Guardian-ը նշում է, որ մեղադրյալները 13 ամիս շարունակ հարձակումներ են գործել գնչուական ընտանիքների վրա, ինչի արդյունքում սպանվել է 6 մարդ եւս մի քանիսը վիրավորվել են, այդ թվում՝ 4 տարեկան երեխա։ Հանցագործներն իրենց «արդարության ջատագովներ» են համարել եւ պատժել են գնչուներին՝ նրանց ժողովրդի գործած հանցագործությունների համար, հաղորդում է «Gazeta.Ru»-ն։
Այդ հանցագործություններից հետո հունգարական ոստիկանության քննադատել էին՝ էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքները պաշտպանել չկարողանալու համար։

Суд в Венгрии признал виновными четверых неонацистов в убийствах цыган, совершенных в 2008 и 2009 годах. Арпад Кишш, Иштван Кишш и Шольт Пето получили пожизненный срок без права на досрочное освобождение, Иштван Чонтош приговорен к 13 годам тюрьмы.
Как пишет The Guardian, в течение 13 месяцев обвиняемые совершили ряд нападений на цыганские семьи, в результате которых были убиты шестеро человек, еще несколько получили ранения, в том числе четырехлетний ребенок. Преступники считали себя «борцами за справедливость», которые наказывают цыган за преступления их народа, сообщает «Газета.Ru».
После этих преступлений венгерскую полицию раскритиковали за неспособность защищать права этнических меньшинств.