Մոսկվան կարծում է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կդատապարտի Սիրիայի հյուսիսում քրդերի զանգվածային սպանությունը։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Գանայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Ցնցված էինք այն հաղորդագրություններից, որ Սիրիայի հյուսիսում մոտ 450 խաղաղ քրդեր են սպանվել, մոտ 100 երեխաներ գազանաբար սպանվել են միայն նրա համար, որ իրենց ցեղի տղամարդիկ պայքարել են «Ան-Նուսրա» ահաբեկչական կազմակերպության դեմ։ Բռնության մասշտաբներն անցնում են թույլատրելի բոլոր սահմանները։ Պետք է անհապաղ վերջ դնել դրան։ Հուսով եմ, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն առանց վերապահումների կքննադատի այդ գործողությունները»,-հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը, մեջբերում է RT-ն։

Москва рассчитывает, что Совбез ООН осудит резню курдов на севере Сирии. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на совместной пресс-конференции со своей коллегой из Ганы Ганной Теттех.
«Мы были потрясены сообщениями о том, что на севере Сирии около 450 мирных курдов, около 100 детей были зверски убиты, только за то, что мужчина из их племени воевали против террористической организации «Ан-Нусры». Масштабы насилия зашкаливают, этому необходимо положить конец немедленно. Рассчитываю, что Совбез ООН осудит эти акты без оговорок» - заявил глава российского МИДа, цитирует RT.
Глава российского МИДа также подчеркнул, что потакание боевикам оппозиции выгодно террористам, стремящимся установить в стране исламский халифат.