Միչիգանի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ մարդու կողմից օդի արհեստական սառեցման գործընթացը եւ մոլորակում նկատվող գլոբալ տաքացումը միմյանց հետ փոխկապակցված են: Այս մասին իրենց զեկույցը նրանք հրապարակել եմ American Scientist ամսագրում:
Փաստաթղթում բացատրվում է, որ գլոբալ տաքացմամբ պայմանավորված ծայրաստիճան շոգը 72 տոկոսով ավելացնում է օդափոխիչների պահանջարկը: Իսկ դրանք իրենց հերթին աշխատանքի ընթացքում ավելացնում են ածխաթթու գազի արտադրությունը: Մթնոլորտում դրա պարունակության ավելցուկը ուժեղացնում է գլոբալ տաքացման ազդեցությունը: Այդ կերպ շրջանը սեղմվում է:
Շինություններում օդի արհեստական սառեցման համար առավել շատ էներգիա ծախսվում է ԱՄՆ-ում: Այնտեղ շինությունների ավելի քան 87 տոկոսը հագեցած են օդափոխիչ համակարգերով: Օրական օգտագործվում է 185 մլրդ կՎտ/ժ, հաղորդում է Russia Today-ը:
Գիտաշխատող Մայքլ Սիվակը կազմել է այն երկրների ցուցակը, որտեղ սառեցման համակարգերը լայնորեն տարածված են: 25 երկրների ցուցակում են հայտնվել աֆրիկյան 7 եւ ասիական 14 պետություններում ընդ որում ցուցակը գլխավորող ԱՄՆ-ում կլիման առավել մեղմ է: Մյուս երկրները փորձում են հետ չընկնել: 2010թ.-ին Չինաստանում վաճառվել էր օդի սառեցման 50 մլն սարքավորում, Հնդկաստանում նման սարքավորումների վաճառքը տարեկան ավելանում է 20 տոկոսով:

Ученые из Мичиганского университета выяснили, что процессы искусственного охлаждения воздуха человеком и общее глобальное потепление на планете тесно взаимосвязаны. Свой доклад они опубликовали в научном журнале American Scientist.
В документе объясняется, что экстремальная жара, вызванная глобальным потеплением, на 72% повышает спрос на кондиционеры. А они, в свою очередь, увеличивают выработку углекислого газа во время своей работы. Его повышенное содержание в атмосфере усиливает эффект глобального потепления. Таким образом круг замыкается.
Больше всего энергии на искусственное охлаждение помещений тратится в США. Более 87% зданий там оборудованы системой кондиционирования. Ежегодно они потребляют 185 млрд кВт/ч, передает Russia Today.
Научный сотрудник Майкл Сивак составил список стран, в которых активно используются охлаждающие системы. В список из 25 стран попало семь африканских и 14 азиатских государств, при этом в лидирующих в этом рейтинге США климат самый прохладный. Остальные страны стараются не отставать. В 2010 году в Китае было продано 50 млн установок по охлаждению воздуха, в Индии продажи подобного оборудования растут на 20% в год.