Սիրիայի փոխվարչապետ Քադրի Ջամիլը կարծում է, որ երկիրը վերականգնել պարտավոր են «այն երկրները, որոնք կործանել են Սիրիան»: Նա այդ մասին հայտարարել է «Ռուսիա ալ Յաում» հեռուստաալիքին:
Նրա խոսքով, երկրում այսքան ավերածություններից հետո, Սիրիայի սեփական միջոցները չեն բավականացնի վերականգնման համար: Դրա համար հարկավոր կլինի մոբիլիզացնել մասնավոր ռեսուրսները, այդ թվում՝ լրացուցիչները՝ փոխհատուցումների հաշվին: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Սիրիայի հարցերով «Ժնեւ-2» խաղաղ կոնֆերանսի հիմնական առաջնայնություններից պետք է լինի փոխհատուցումների վերաբերյալ հարցի քննարկումը:
Ջամիլը կարծում է նաեւ, որ երկրի վերականգնման հարցում պետք է ներառվեն «խոշոր կոռուպցիոներները, որոնք Սիրիայում քաոս են սերմանել», նրանք թե «սիրիական ռեժիմի, թե ընդդիմության շարքերում են»:

Вице-премьер Сирии Кадри Джамиль считает, что восстанавливать страну, в которой более двух с половиной лет не прекращается кровопролитный конфликт, должны «те страны, которые разрушили Сирию». Об этом он заявил в интервью российскому государственному международному арабоязычному телеканалу «Русия аль Яум» (Россия сегодня)
По его словам, после всех разрушений собственных ресурсов страны не хватит для восстановления. Поэтому нужно будет мобилизовать частные ресурсы и дополнительные ресурсы в том числе - за счет компенсаций. «Ведь страны, которые разрушили Сирию, должны заплатить компенсации», - заявил Кадри Джамиль, передает РИА Новости.
По его словам, одним из основных приоритетов мирной конференции по Сирии «Женева-2» является именно обсуждение вопроса о компенсациях.
Кроме того, Джамиль считает, что к восстановлению страны также должны быть привлечены «крупные коррупционеры, которые посеяли хаос в Сирии» и которые имеются «как в рядах сирийского режима, так и в рядах оппозиции».