Հայաստանում նոյեմբերի 2-6-ը տեղի կունենա Ճապոնական երրորդ կինոփառատոնը: Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է փառատոնի անփոփոխ կազմակերպիչ, հայ-ճապոնական գիտակրթական մշակութային «Խիկարի» կենտրոնի ղեկավար Կարինե Փիլիպոսյանը, փառատոնի շրջանակներում կցուցադրեն հինգ ֆիլմ. «Ծաղիկների սեզոնից հետ», «Վիյոնի կինը», «Երազ ամռան գիշերին», «Խանկո գնացքը. հրաշք 15 րոպեում», «Բուսիդո տասնվեց տարեկանների համար»: «2000-ական թվականներին նկարահանված հետաքրքիր, ժամանակակից բոլոր ֆիլմերը»,- նշել է Կարինե Փիլիպոսյանը:
Փառատոնը կբացի ռեժիսոր Քնզի Նականիշիի «Ծաղիկների սեզոնից հետո» ֆիլմը: Այս փառատոնի նորությունը աշխարհագրության ընդլայնումն է. այժմ Երեւանից ու Գյումրիից բացի(նոյեմեբրի 5-6) ճապոնական ֆիլմերը կցուցադրեն Էջմիածնում(նոյեմեբրի 6): «Հայ հանդիսատեսը ամեն օր չէ, որ կարող է ճապոնական ֆիլմերը դիտել մեծ էկրանին, ուստի հույս ունենք, որ մեզ կհաջողվի շարունակել ու ընդաեւձակել աշխատանքն այս ուղղությամբ»,- նշել է Կարինե Փիլիպոսյանը:
Փառատոնի բացումը տեղի կունենա նոյեմբերի 2-ին ժամը 18:30-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Բացմանը նախատեսվում է «Հովեր» պետական կամերային նվագախմբի ելույթը, որի կատարմամբ կհնչեն Կոմիտասի ու չինացի կոմպոզիտոր Տորու Տակեմիցուի ստեղծագործությունները: Փառատոնի բացումից անմիջապես առաջ «Խիկարի» կենտրոնի սաները կներկայացնեն հին ճապոնական արվեստ հանդիսացող օրիգամին:

В Армении 2-6 ноября пройдет Третий фестиваль японского кино.
Как сообщила корреспонденту Новости Армении – NEWS.am неизменный организатор фестиваля, руководитель армяно-японского научно-образовательного культурного центра «Хикари» Карине Пилипосян, в рамках фестиваля будут показаны пять фильмов: «После сезона цветов», «Жена Вийона», «Сон в летнюю ночь», «Электричка Ханкю – чудо за 15 минут», «Бусидо для шестнадцатилетних». «Все интересные, современные фильмы, снятые в 2000 годах», - отметила Карине Пилипосян.
Фестиваль начнется с показа фильма режиссера Кензи Наканиши «После сезона цветов». Новость нынешнего фестиваля в расширении географии – теперь помимо Еревана и Гюмри (5-6 ноября) японские фильмы смогут посмотреть в Эчмиадзине (6 ноября). «Армянский зритель не каждый день имеет возможность смотреть японские фильмы на большом экране, потому надеемся, что нам удастся продолжить и расширить работу в этом направлении», - отметила Карине Пилипосян.
Открытие фестиваля состоится 2 ноября в 18:30 часов в кинотеатре «Москва». На открытии предусмотрено выступление государственного камерного хора «Овер», в исполнении которого прозвучат произведения Комитаса и японского композитора Тору Такемицу. Непосредственно перед открытием фестиваля ученики центра «Хикари» представят древнее японское искусство оригами.