Հայաստանի ինչպես ներքաղաքական, այնպես էլ արտաքին քաղաքական գործընթացները այսօր կապված են սեպտեմբերի 3-ին հնչած հայտարարության հետ, որն առնչվում է Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի մտադրությանը: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Առաքելություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Մանուկ Սուքիասյանը:
Նրա համոզմամբ՝ ներկայումս գործ ունենք իշխանության հետ, որը ցանկացած պահի կարող է «անակնկալ» մատուցել մեր հասարկությանը: «Մոտ 4 տարի հայ հասարակությանը նախապատրաստում էին ԵՄ հետ ինտեգրմանն ու Ասոցացման մասին համաձայնագրի նախաստորագրմանը, սակայն բավական էր մեկ այց Մոսկվա եւ Սերժ Սարգսյանը բավականին մռայլ դեմքով ընթերցեց մի տեքստ, որի հեղինակն, ակնհայտորեն, ինքը չէ»,-ընդգծել է Մանուկ Սուքիասյանը, հավելելով, որ հաճախ նման մակարդակի հանդիպումների ժամանակ նախագահները տեքստեր չեն գրում, իսկ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նրանք խոսում են առանց թղթիկների: Դա, նրա խոսքով, աննախադեպ որեւույթ է, երբ մարդը գնում է հանդիպման եւ դրանից հետո թղթից ինչ-որ հայտարարություն է կարդում: «Եթե թղթից ինչ-որ հայտարարություն ես կարդում, ապա ակնհայտ է, որ դրա գոնե նախնական տարբերակի հեղինակը դու չես»,-կարծիք է հայտնել Սուքիասյանը:
Իսկ այն բացատրությունները, որ այդ որոշումը կայացվել է անվտանգության հարցերը լուծելու անհրաժեշտությունից ելնելով, Սուքիասյանն անլուրջ եւ թերի է համարում, քանի որ ժամանակակից աշխարհում անվտանգության հարցերը լուծվում են ոչ միայն բանակով եւ սպառազինությամբ, այլեւ տնտեսության հզորացմամբ, կենսամակարդակը բարձրացնելով, արտագաղթը կանխելով եւ այլն: «Եթե անվտանգության հարցը լուծվում է այլ արտաքին քաղաքականության եւ ռազմական ուժի օգնությամբ, ապա բնական է, որ կորում է այդ երկրի ինքնիշխանության մի մասը»,-ընդգծել է Սուքիասյանը:

Как внутриполитические, так и внешнеполитические процессы в Армении сегодня связаны с заявлением от 3 сентября о намерении вступить в Таможенный союз. Об этом на пресс-конференции 4 ноября заявил член Политического совета партии «Аракелутюн» Манук Сукиасян.
По его убеждению, в настоящее время мы имеем дело с властью, которая в любое время может преподнести любой «сюрприз» нашему обществу. «Около 4 лет армянское общество готовили к парафированию Соглашения об ассоциации, к интеграции с Европой, однако достаточно было одного визита в Москву, и Серж Саргсян с довольно мрачным лицом прочитал текст, автором которого, очевидно, он не являлся», - отметил Манук Сукиасян, добавив, что обычно в ходе встреч подобного уровня президенты не занимаются написанием текста заявления, а во время пресс-конференций после встречи они говорят без бумажки. Это, по его словам, беспрецедентное явление, когда человек идет на встречу и после нее с бумаги читает какое-то заявление. «Если читаешь с бумаги какое-то заявление, очевидно, что автором хотя бы его предварительного варианта ты не являешься», - выразил мнение Сукиасян.
Объяснение принятия такого неожиданного поворотного решения сугубо необходимостью решения проблем безопасности он считает очень несерьезным и нелепым, поскольку в современном мире вопросы безопасности решаются не только вооружениями и армией, а усилением экономики, повышением уровня жизни, предотвращением эмиграции и так далее. «Если проблема безопасности страны решается с помощью другой внешней политической и военной силы, то естественно, утрачивается  существенная часть суверенитета этой страны», - подчеркнул Манук Сукиасян.