Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը դեկտեմբերի 26-ին հանդիպել է Չինաստանի Կենտրոնական ռազմական խորհրդի փոխնախագահ, գեներալ-գնդապետ Սույ Ցիլիանի եւ պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Չան Վան Ցյուանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոստացել են բարելավել կապերն ու համագործակցությունը երկու երկրների զինված ուժերի միջեւ, հաղորդում է China Daily-ն:
Սույ Ցիլիանը ողջունել է երկկողմ ռազմական կապերի զարգացումը վերջին տարիներին՝ նկատելով, թե չինական զինուժը գնահատում է հայկական բանակի հետ բարեկամությունը:
Իր հերթին, գեներալ-գնդապետ Չան Վան Ցյուանը կողմերին կոչ է արել ընդլայնել փոխգործակցությունը առկա նախագծերից ավելի:
Հայաստանի ՊՆախարարն ընդգծել է, որ Չինաստանի հետ հարաբերությունները գերակա են երկրի արտաքին քաղաքականության համար: Նա նշել է, որ Հայաստանն իր կողմից նպաստելու է Չինաստանի հետ ռազմական համագործակցության ընդլայնմանը:
Երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարներն ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետությանը Չինաստանի կողմից անհատույց տրամադրվող ամենամյա ռազմական օգնության վերաբերյալ համաձայնագիրը` 5 միլլիոն չինական յուանի չափով:

Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan on Thursday was received by Xu Qiliang, vice chairman of China’s Central Military Commission, Chinese Defense Minister Chang Wanquan.
During the meeting, Chinese and Armenian military officers vowed to further communication and cooperation between the two armed forces, China Daily reported.
Xu hailed the development of bilateral military ties in recent years, saying the Chinese armed forces value their friendship with the Armenian army.
Chang called on the two sides to expand fields of communication and cooperation beyond the existing projects.
Minister Ohanyan said relations with China are a priority for Armenia’s foreign policy, and Armenia will further enhance military cooperation with China in various fields.